Reklama

Nadchodzi Harry Potter

Ponad 400 księgarń z całego kraju przygotowuje się do rozpoczęcia sprzedaży piątej książki opowiadającej przygody Harry'ego Pottera. Będzie ją można kupić począwszy od wschodu słońca 31 stycznia. W niektórych miastach będą kursowały specjalne tramwaje dowożące czytelników do księgarń. Moment, w którym nowa część przygód małego czarodzieja trafia do księgarń, obchodzony jest przez wydawców bardzo uroczyście.

Prym wiedzie angielski wydawca - Bloomsbury, który robi, co może, aby podsycić kolejne fale "potteromanii". Były już premiery o północy, były dzieci czytające na wystawach księgarń, były przyjęcia, fajerwerki.

Reklama

Polski wydawca serii - Media Rodzina - podtrzymuje tradycję świętowania wydania kolejnych części powieści o Harrym Potterze. Tym razem najbardziej niecierpliwi czytelnicy będą musieli wstać przed wschodem słońca w ostatni dzień stycznia, aby jako pierwsi dostać książkę do rąk.

W końcu stycznia słońce wschodzi nad Polską w trwającym ok. 40 minut cyklu od krańców wschodnich, gdzie pojawia się na niebie ok. godz. 7.08, do miejscowości na zachodzie, do których dociera ok. godz. 7.50. Media Rodzina zapowiada, że księgarnie będą się otwierać w miarę "docierania" słońca do kolejnych miejscowości.

Pora rozpoczęcia sprzedaży polskiego tłumaczenia najnowszej części przygód młodego czarodzieja wiąże się z tytułem książki - "Harry Potter i Zakon Feniksa". Czarodziejski ptak odradzający się z popiołów w wielu kulturach uważany był za symbol słońca. Dlatego wydawnictwo Media Rodzina uznało, że właśnie wschód słońca będzie najodpowiedniejszą porą na premierę książki.

Wydawnictwo przygotowało też m.in. plakaty, zakładki, zdjęcia.

Cały czas trwają przygotowania pozostałych atrakcji i imprez.

Wiadomo, że w niektórych miastach będą kursowały specjalne tramwaje dowożące czytelników do księgarń - tak będzie na pewno w Poznaniu i Krakowie, możliwe, że także w Warszawie, Szczecinie i Wrocławiu.

Program 2 TVP przeprowadzi sprawozdania z akcji, a w studio zaproszeni goście będą rozmawiali o książce i magii.

Pierwszy nakład piątego tomu cyklu o Harrym Potterze 600 tys. egz. Po raz pierwszy w historii polskiego ruchu wydawniczego doszło do podpisania porozumienia przez dystrybutorów dotyczącego warunków rozprowadzania książki. Ośmiu największych dystrybutorów zobowiązało się do wspólnego przestrzegania wynegocjowanych zasad w związku ze sprzedażą książki "Harry Potter i Zakon Feniksa".

Dystrybutorzy zobowiązali się do przestrzegania ceny detalicznej książki, która w miękkiej oprawie kosztować będzie 49 zł, a w twardej - 59 zł, natomiast ewentualne upusty nie mogą przekraczać 10% tych sum. Zobowiązano się także do tego, by książkę wprowadzić do obrotu nie wcześniej niż po wschodzie słońca 31 stycznia 2004 roku.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: wschód słońca | tramwaje | media | wydawca | Phoenix Suns | książki | Potter | Harry Potter

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje