Reklama

"Męska sprawa" trafi do polskich kin

"Męska sprawa", obraz wyreżyserowany przez Sławomira Fabickiego, nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii "najlepszy krótki film aktorski", trafi na ekrany polskich kin 22 marca, na dwa dni przed ogłoszeniem wyników Amerykańskiej Akademii Filmowej. Dystrybucji filmu podjęła się firma Kino Świat International.

12 lutego tego roku film absolwenta PWSFTViT, Sławomira Fabickiego i Bogumiła Godfrejowa (autor zdjęć), został oficjalnie nominowany do Oskara. Jest to pierwsza nominacja dla polskiego filmu od 1995 roku. Wówczas nominację w kategorii "najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny" otrzymał obraz Marcela Łozińskiego, "89 mm od Europy".

Reklama

W ubiegłym roku obraz Fabickiego został uhonorowany wieloma międzynarodowymi nagrodami

i nominacjami, m.in. nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej, nagrodą dla najlepszego filmu krótkometrażowego na MFF w Edynburgu i w Nowym Jorku.

Obecnie "Męska sprawa" ma swoją dwutygodniową dystrybucję w Stanach Zjednoczonych.

Ogromny wpływ na losy festiwalowe filmu miał Janusz Kamiński, znany polski operator i reżyser, pracujący od lat w USA, który pierwszy zwrócił uwagę na ten obraz i zachęcił jego twórców, by pokazali go światu.

"Męska sprawa" to przejmująca historia trzynastoletniego chłopca z ubogiej łódzkiej rodziny, który maltretowany przez ojca, próbuje ukryć ten fakt przed nauczycielami i kolegami ze szkoły. To film mówiący o problemach, które dzieją się obok nas.

Trwająca 26 minut "Męska sprawa", została zrealizowana na negatywie czarno-białym, natomiast finalny obraz jest w kolorze sepii.

24 marca dowiemy się, czy 'Męska sparwa" została uhonorowana Oscarem. Jednak sama nominacja jest już ogromnym sukcesem młodych polskich filmowców.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: marca | najlepszy | \ Film | film | obraz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama