Reklama

Reklama

Marlon Brando: Pisarz mimo woli

Marlon Brando zasłynął w historii kina rolą Vita Corleone w "Ojcu chrzestnym", demonicznego Kurtza w "Czasie Apokalipsy" oraz Kowalskiego w "Tramwaju zwanym pożądaniem". Teraz, 14 miesięcy po swojej śmierci, jest także autorem przygodowej powieści o piratach.

"Fan-Tan", powieść autorstwa Brando i jego wieloletniego współpracownika Donalda Cammella, pojawiła się w księgarniach w zeszłym tygodniu. Niedokończony manuskrypt przeszedł wcześniej przez ręce historyka filmu Davida Thomsona.

W książce odnajdziemy fragmenty mówiące o zamiłowaniu aktora do wysp Pacyfiku oraz azjatyckich kobiet. Sam Brando nie pisał jednak książki z myślą o druku.

Thomson przyznał, że książka, którą dokończył, nie jest wybitna.

"Nie jest to głęboka literatura. To przygodowa historia, sprawnie napisana. Mówi bardzo dużo o autorze" - powiedział Thomson.

Reklama

Brando zakochał się wyspach południowego Pacyfiku podczas realizacji na Thaiti "Buntu na Bounty" w 1962 roku. Później kupił sobie własną wyspę, a w 1979 roku zaproponował Cammellowi współpracę przy powieści.

"Uczynił z Mórz Południowych ważny element swojego życia. Ta historia ma rodowód w książkach, które czytał oraz z tego, czego nauczył się mieszkając tam przez pewien czas" - powiedział Thomson.

"Miał także bzika na punkcie azjatyckich kobiet" - dodał edytor książki.

Książka, której akcja rozgrywa się w 1927 roku, opowiada historię kapitana marynarki Anatola "Annie" Doultry'ego, który po pobycie w więzieniu w Hongkongu dowiaduje się, że zyskał względy szefowej więziennego gangu, przepięknej Madame Lai Choi San.

Madame Lai proponuje kapitanowi po wyjściu z aresztu udział w rabunku brytyjskiego statku pełnego srebra. Kapitan, godząc się na udział w napadzie, zostaje wciągnięty w świat pirackich baśni, ostrych scen seksu i efektownych walk.

Wkład Brando do książki, która pierwotnie pisana była jako szkic scenariusza filmowego, polegał na wymyślaniu improwizowanych scen. Rzeczywista robota pisarska spadła na Cammella, który znany jest m.in. z reżyserii filmu "Performance", z Mickiem Jaggerem.

Peter Manso, autor wyczerpującej biografii aktora "Brando: The Biography" uważa, że Brando nie chciał, aby książka była kiedykolwiek publikowana. Fakt, że wbrew woli aktora tak się stało, częściowo wyjaśnia przedśmiertne lamenty Brando, bolejącego nad bezprawnym wykorzystywaniem jego wizerunku oraz majątku - uważa biograf aktora.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Marlon Brando | powieści | Thomson | książki | Pisarz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy