Reklama

Lepiej mu z piórem niż kamerą

Na festiwalu filmowym w Locarno, w jednej z sekcji wystartował filmowy debiut pisarza Michela Houellebecqa. Autor "Cząstek elementarnych" wyreżyserował obraz na podstawie swojej książki "Możliwość wyspy". Powiedzieć, że film entuzjazmu nie wzbudził, byłoby nadmiernym eufemizmem.

"Książki Michela Houellebecqa są gorąco dyskutowane przez krytyków literackich" - napisała Brigitte Baudin z "Le Figaro" - "Ale przez krytyków filmowych jego film zdecydowanie zostanie zmasakrowany".

Reklama

I faktycznie. Trudno znaleźć choć jeden pozytywny głos, a recenzenci podobno wychodzili w trakcie seansu. Większość sprowadza się do słów - "nuda" i "absurd".

Określenia takie jak "nihilista mający obsesję na punkcie seksu" czy "amoralny mizogin z kryzysem wieku średniego" z pewnością mile łechtały ego francuskiego pisarza, który jakkolwiek by nie pisał i nie mówił, lubi wzbudzać kontrowersje. Ale teraz do tej galerii epitetów dojdzie jeszcze "nudny" - czy to akurat mu się spodoba?

Płaskie dialogi, pomieszane wątki, nieprzyzwoita dawka sentymentalizmu - to tylko niektóre z zarzutów. Do tego niektórzy byli, nie wiadomo czy bardziej zaskoczeni czy zawiedzeni, mała dawką seksu. A cała mieszkanka po prostu ich nie wciągnęła.

Niektórzy przyczynę niechęci dziennikarzy doszukują się w samym zachowaniu pisarza, który odwołał konferencję prasową, nie wystąpił z krótkim wprowadzeniem i zaproszeniem przed seansem, co jest tradycją wielu festiwali. Podobno Houellebecqa zdenerwowały już wcześniejsze głosy w Paryżu przewidujące, że jego film będzie "klapą sezonu".

Sama książka "Możliwość wyspy", choć wzbudziła kontrowersje, to jednak została doceniona za filozoficzną głębię i walory literackie. Jej kinowa wersja okazała się porażką.

Carole Walti, dziennikarka szwajcarskiej gazety stwierdziła: "Pióro zdecydowanie bardziej mu pasje niż kamera".

Guardian

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: \ Film | wyspy | książki | film | pióro

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje