Reklama

Keira po Złoty Glob!

"Katyń" Andrzeja Wajdy nie ma już szans na Złoty Glob. Najwięcej nominacji do tych prestiżowych nagród otrzymała "Pokuta" (Atonement) Joe Wrighta.

"Pokuta" będzie walczyć o tytuł najlepszego filmu roku (w kategorii dramat), za aktorskie kreacje nominowani zostali również odtwórcy głównych ról: Keira Knightley i James MacAvoy. Dodatkowo nominacją wyróżniono reżysera Joe Wrigta, scenarzystę Christophera Hamptona, twórcę muzyki Dario Marianelliego oraz odtwórczynię drugoplanowej roli żeńskiej - 13-letnią Saoirse Ronan.

Reklama

O tytuł najlepszego filmu roku (w kategorii dramat) z "Pokutą" konkurować będą: "American Gangster" Ridleya Scotta, "Eastern Promises" Davida Cronenberga, "No Country for Old Men" braci Coen, "There Will be Blood" Paula Thomana Andersona, "Michael Clayton" Tony'ego Gilroya oraz "The Great Debaters" w reżyserii Denzela Washingtona.

W kategoriach aktorskich nie było większych zaskoczeń: oprócz Keiry Knightley nominację uzyskały: Angelina Jolie ("Cena odwagi"),Julie Christie ("Away From Her"), Jodie Foster ("Odważna") i Cate Blanchett ("Elżbieta: Złoty wiek"). Ta ostatnia walczy także o tytuł najlepszej aktorki drugoplanowej ("I'm Not There" Todda Haynesa).

Walka o tytuł najlepszego aktora w dramacie rozegra się między: George'm Clooneyem ("Michael Clayton"), Danielem Day-Lewisem ("There Will Be Blood"), Jamesem MacAvoyem ("Pokuta"), Viggo Mortensenem ("Eastern Promises") i Denzelem Washingtonem ("American Gangster").

W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (tu nominację mógł otrzymać "Katyń") o Złoty Glob walczyć będą uznane już tytuły: nagrodzone w Cannes rumuńskie "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mungiu, "Motyl i skafander" Juliana Schnabla i francusko-irańska animacja "Persepolis". Towarzyszą im: "Ostrożnie, pożądanie" Anga Lee oraz "The Kite Runner" Marka Fostera.

Laureatów 65. gali Złotych Globów poznamy podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się 13 stycznia 2008 roku.

Poniżej lista nominowanych:

Najlepszy film (dramat):

American Gangster
Atonement
Eastern Promises
The Great Debaters
Michael Clayton
No Country For Old Men
There Will Be Blood

Najlepsza aktorka w dramacie:

Cate Blanchett - Elżbieta: Złoty wiek
Julie Christie - Away From Her
Jodie Foster - Odważna
Angelina Jolie - A Mighty Heart
Keira Knightley - Atonement

Najlepszy aktor w dramacie:

George Clooney - Michael Clayton
Daniel Day-Lewis - There Will Be Blood
James McAvoy - Atonement
Viggo Mortensen - Eastern Promises
Denzel Washington - American Gangster

Najlepszy film (komedia/musical):

Across The Universe
Charlie Wilson's War
Lakier do włosów
Juno
Sweeney Todd

Najlepsza aktorka w komedii/musicalu:

Annette Bening - Biegając z nożyczkami
Toni Collette - Little Miss Sunshine
Beyonce Knowles - Dreamgirls
Meryl Streep - Diabeł ubiera się u Prady
Renee Zellweger - Miss Potter

Najlepszy aktor w komedii/musicalu:

Johnny Depp - Sweeney Todd
Ryan Gosling - Lars And The Real Girl
Tom Hanks - Charlie Wilson's War
Philip Seymour Hoffman - The Savages
John C. Reilly - Walk Hard: The Dewey Cox Story

Najlepsza animacja:

Film o pszczołach
Ratatuj
Simpsonowie

Najlepszy film nieanglojęzyczny:

"4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" (Rumunia)
"Motyl i skafander" (Francja/USA)
"Persepolis" (Francja)
"Ostrożnie, pożądanie" (Tajwan)
"The Kite Runner" (USA)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Cate Blanchett - I'm Not There
Julia Roberts - Charlie Wilson's War
Saoirse Ronan - Atonement
Amy Ryan - Gone Baby Gone
Tilda Swinton - Michael Clayton

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Casey Affleck - Zabójstwo Jessego Jamesa przez tchórzliwego Johna Forda
Javier Bardem -No Country For Old Men
Philip Seymour Hoffman - Charlie Wilson's War
John Travolta - Lakier do włosów
Tom Wilkinson - Michael Clayton

Najlepszy reżyser:

Tim Burton - Sweeney Todd
Ethan Coen i Joel Coen - No Country For Old Men
Julian Schnabel - Motyl i skafander
Ridley Scott - American Gangster
Joe Wright - Atonement

Najlepszy scenariusz:

Juno - Diablo Cody
No Country For Old Men - Ethan Coen i Joel Coen
Atonement - Christopher Hampton
Motyl i skafander - Ronald Harwood
Charlie Wilson's War - Aaron Sorkin

Najlepsza muzyka:

Into The Wild - Michael Brook, Kaki King, Eddie Vedder
Grace Is Gone - Clint Eastwood
The Kite Runner - Alberto Iglesias
Atonement - Dario Marianelli
Eastern Promises - Howard Shore

Najlepsza piosenka:

Despedida - Miłość w czasach zarazy (Shakira, Antonio Pinto)
Grace Is Gone - Grace Is Gone (Clint Eastwood)
Guaranteed - Into The Wild (Eddie Vedder)
That's How You Know - Enchanted (Alan Menken)
Walk Hard - Walk Hard: The Dewey Cox Story (Marshall Crenshaw, John C. Reilly, Judd Apatow, Kasdan)

Zobacz listę nominacji w telewizyjnych kategoriach.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Katyń | john | dramat | aktorka | aktor | gangsterzy | wilson | Michael | film | złoty | złoty glob

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje