Reklama

Kard. S. Dziwisz o "Kodzie Da Vinci"

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz uznał za dzieło propagandowe i antykościelne film "Kod da Vinci". Jego zdaniem obraz ten przedstawia świadomie zdeformowany.wizerunek Kościoła katolickiego. Bezpośredniego wezwania do bojkotu czy protestów przeciwko filmowi opinia kardynała nie zawiera, jednak pojawia się w niej apel, by "nie przysparzać korzyści i popularności wrogom chrześcijaństwa".

W czwartek, 18 maja, opublikowano stanowisko kardynała w sprawie filmu, które zostało przekazane do wiadomości księżom Archidiecezji Krakowskiej do "wykorzystania duszpasterskiego".

Reklama

Metropolita krakowski pisze, że "ukrytym celem filmu jest przekonanie widzów, że chrześcijaństwo jest religią sprzeczności, zatajeń i fałszu". Jego zdaniem sam film, podobnie jak książka Dana Browna, jest "oparty na licznych błędach i kłamstwach, zaprzecza bóstwu Jezusa Chrystusa, podważa wiarygodność Ewangelii oraz w bezprecedensowy sposób uderza w Kościół katolicki".

"Nie ma wątpliwości, że film jest symptomem szerzącej się w niektórych warstwach społeczeństw nienawiści do Kościoła katolickiego" - podkreślił kard. Dziwisz.

Zdaniem metropolity, producenci filmu uciekli się do sensacji, kłamstwa, podważania najwyższych wartości wspólnych wielu milionom ludzi na świecie, a niekiedy wręcz bluźnierstwa, dla osiągnięcia zamierzonych korzyści.

Hierarcha ostrzega, że "Kod da Vinci" dla wrogów Kościoła może stać się "pożywką" do wywołania kolejnych oskarżeń i swoistej kampanii antykościelnej i antyreligijnej.

Według metropolity krakowskiego chrześcijanie nie mogą pozostać bezczynni. Powinni przygotować się do świadczenia i mówienia prawdy o Jezusie Chrystusie i "wzmóc modlitwę za tych, którzy obrażają uczucia religijne innych".

Kardynał uważa, że choć protesty mogą przysporzyć zainteresowania filmowi to, jak napisał - "ufamy głęboko, że zło może obrócić się w dobro, kłamstwo skłonić do poszukiwania prawdy, a brak szacunku do człowieka przemienić się w miłość i przebaczenie".

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: \ Film | korzyści | kard. Stanisław Dziwisz | film | Dziwisz | Vinci | da Vinci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje