Reklama

Jak skutecznie zwalczać piractwo?

Jakub Duszyński z firmy Gutek Film był jednym z uczestników debaty, która w czwartek, 15 grudnia, odbyła się w ramach XX Forum Wokół Kina w Krakowie. Na pytanie: "Jak skutecznie zwalczać piractwo?", próbowali odpowiedzieć także specjaliści Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przedstawiciele policji i Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej. Duszyński opowiedział INTERIA.PL o zamieszaniu związanym z prasowymi informacjami podającymi, że "Gutek wydaje wojnę piractwu w polskim internecie".

Przypomnijmy, że chodzi o zamieszanie związane z zawieszeniem działalności jednej z dwóch największych w Polsce witryn internetowych, oferujących za darmo pirackie wersje napisów do zagranicznych filmów.

Reklama

- Zobaczyłem, że zostały naruszone nasze prawa. Nie miałem o tym wcześniej pojęcia - poprosiłem więc dwie witryny w bardzo krótkich rozmowach o zaprzestanie naruszeń naszych licencji. To tyle. Nic poza tym do tej pory nie zrobiliśmy - powiedział Duszyński.

Przedstawiciel Gutek Film sceptycznie ocenił prasowe rewelacje dotyczące działań jego firmy.

- Chciałbym podkreślić, że nie miejsca żadna wojna nerwów między firmą Gutek Film a witrynami internetowymi, jak to podtrzymują media. To wszystko jest dla mnie bardzo dziwne. Uświadamia mi tylko, jak kształtuje się news prasowy - dodał Duszyński, który jest dyrektorem artystycznym festiwalu Era Nowe Horyzonty.

Duszyński przekonywał również, że bardziej interesuje go publiczna rozmowa, niż rozwiązania prawne.

- Muszę powiedzieć, że dużo osób, które pisze w tej sprawie - mówię o internautach - ma wiele racji. I to nie jest tak, że jesteśmy po dwóch stronach barykady: że z jednej strony są tylko osoby, które mają monopol na prawo, a z drugiej strony - piraci. Mam pewność, że to są ludzie inteligentni, mający swoje racje, więc stąd ta potrzeba rozmowy - zaakcentował Duszyński.

Dodał też, że nie chodzi o doraźne działanie, lecz próbę przeorganizowania myślenia o prawie autorskim.

- Nas w ogóle nie interesuje w tym momencie szybkie załatwienie sprawy przy użyciu środków prawnych, które daje nam ustawa o prawie autorskim. Bo to nie załatwi przecież wszystkiego. Nie w tym rzecz - dodał przedstawiciel Gutek Film.

Duszyński zapewnił w rozmowie z INTERIA.PL, że jego działanie spotkało się z akceptacją środowiska dystrybutorów.

- Większość dystrybutorów, którzy do mnie zadzwonili, powiedziało, ze jest to także ich stanowisko i że przyłączają się do tego - powiedział Duszyński.

Jaki jest więc pomysł na rozmowę?

- Fajnie by było, gdyby witryny umieszczające napisy zgromadziły społeczność internatów, żeby oni sformułowali - powiedzmy w 10 punktach - swoje argumenty, które byłyby pytaniami do dystrybutorów. Wszyscy dystrybutorzy powinni na to odpowiedzieć. Tak, że zamiast mówić - powinniśmy słuchać. Każdy ma swoją rację, ale rozmawiajmy o tym - zakończył Duszyński.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: \ Film | zwalczanie | firmy | film | piractwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje