Reklama

"Ixjana": Zabić najlepszego przyjaciela

Dramat metafizyczny "Ixjana" w reżyserii braci Michała i Józefa Skolimowskich, z Borysem Szycem i Magdaleną Boczarską w obsadzie, trafi 23 listopada do kin. Bohater, dręczony poczuciem winy pisarz, sądzi, że zabił najlepszego przyjaciela.

W postać pisarza wcielił się Sambor Czarnota. Młody literat z Warszawy, o imieniu Marek, trafia na bal do ekscentrycznego milionera. Tego samego wieczoru, pod wpływem alkoholu i środków psychotropowych, traci świadomość, "urywa mu się film". Po przebudzeniu Marek nie pamięta, co dokładnie robił w czasie przyjęcia. Przeczuwa, że mógł zabić swego przyjaciela, Artura.

Reklama

Dręczony poczuciem winy pisarz rozpoczyna prywatne śledztwo, stara się ustalić, co wydarzyło się pomiędzy nim a przyjacielem. Z zakamarków pamięci wydobywa fragmenty zdarzeń. Jednocześnie swój strach i wyrzuty sumienia tłumi podczas namiętnych spotkań z kobietą, która poróżniła dawnych przyjaciół.

Jak mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie reżyser Michał Skolimowski, w "Ixjanie" stawiane jest m.in. pytanie o to, czy losy człowieka uwarunkowane są przeznaczeniem. - Ten film zdaje się mówić, że tak. Mimo wszelkich starań, chęci pokuty, bohaterowi nie jest dana druga szansa - powiedział reżyser.

Rolę Artura zagrał Borys Szyc, a w postać Marleny, kobiety związanej zarówno z Markiem, jak i Arturem, skrywającej tajemnicę, wcieliła się Magdalena Boczarska. W obsadzie są też m.in.: Anna Dereszowska, Łukasz Simlat, Ewa Hornich, Jan Frycz i Mariusz Drężek.

Michał i Józef Skolimowscy, którzy zrealizowali "Ixjanę" na podstawie własnego scenariusza, to synowie reżysera Jerzego Skolimowskiego. Prace nad filmem "Ixjana" trwały od 2010 roku.

Młodszy z braci, Józef, zmarł w maju 2012 roku, kilka miesięcy przed kinową premierą "Ixjany".

Autorem zdjęć do "Ixjany" jest Adam Sikora. Muzykę skomponował Józef Skolimowski. Producentem filmu jest Jacek Samojłowicz. "Ixjana" to drugi film fabularny Michała i Józefa Skolimowskich. W 1993 r. bracia wyreżyserowali wspólnie, według własnego scenariusza, film pt. "Motyw cienia".


Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje