Reklama

Hayden Christensen: W cieniu Anakina Skywalkera

Hayden Christensen jako Anakin Skywalker w filmie "Gwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów" /LUCASFILM / MORTON, MERRICK / Album /Getty Images

Na początku XXI wieku był jednym z najciekawszych aktorów młodego pokolenia. Później wydawał się wygrać los na loterii, gdy ogłoszono, że to on wcieli się w młodego Anakina Skywalkera w trylogii prequeli "Gwiezdnych wojen". Po premierze tych filmów spotkał się z hejtem, przez który na długi czas wycofał się z Hollywood. 19 kwietnia 2021 roku Hayden Christensen obchodzi 40. urodziny.

Hayden Christensen interesował się aktorstwem od najmłodszych lat. Jego starsza siostra występowała w reklamach. Któregoś dnia chłopiec towarzyszył jej i swoim rodzicom podczas wizyty u jej agenta, który zaangażował go do kilku reklam.

Reklama

W 1993 roku nastolatek zadebiutował w serialu "Family Passions". Rok później otrzymał małą rolę w horrorze "W paszczy szaleństwa". W kolejnych latach pojawiał się w epizodach, między innymi w "Przekleństwach niewinności" Sofii Coppoli.

Swoją pierwszą główną rolę Christensen otrzymał w serialu "Szkoła przetrwania", który był emitowany także w Polsce. Produkcja rozgrywała się w położonej w górach placówce dla trudnej młodzieży. Aktor wcielił się w nastoletniego gwiazdora futbolu, który wpada w nałóg narkotykowy z powodu molestowania, jakiego doświadcza ze strony swej macochy. Serial liczył 22 odcinki, miał wysoką oglądalność i zebrał dobre recenzje. Jednak z powodu sprzedaży emitującej go stacji, jego produkcja zakończyła się po zaledwie jednym sezonie.

Przełomem w karierze Christensena była rola w dramacie psychologicznym "Życie jak dom" z 2001 roku. Wcielił się tam w nastoletniego syna śmiertelnie chorego mężczyzny (Kevin Kline), który po usłyszeniu diagnozy postanawia wykorzystać pozostały mu czas na naprawę relacji z rodziną. Christensen otrzymał za swoją rolę nominacje do Złotego Globu i nagrody Gildii Aktorów Filmowych za rolę drugoplanową.

Niedługo młody aktor znalazł się w kręgu zainteresowań mediów na całym świecie. Christensen został wybrany spośród ponad 1500 kandydatów do roli młodego Anakina Skywalkera w epizodach II i III trylogii prequeli "Gwiezdnych wojen".

Aktor bardzo dobrze bawił się na planie filmów - szczególnie podczas kręcenia scen walk, gdy nie mógł się powstrzymać przed imitowaniem dźwięków wydawanych przez miecze świetlne. Niestety, odbiór jego roli był o wiele gorszy. Widzowie nie mogli znieść rozchwianego emocjonalnie młodzieńca, kuszonego przez ciemną stronę Mocy. Za udział w "Wojnach klonów" (2002) i "Zemście Sithów" (2005) Christensena uhonorowano Złotymi Malinami za najgorszą rolę drugoplanową.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Hayden Christensen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje