Reklama

Gejowscy aktywiści na tropie Kevina Smitha

Kevin Smith, twórca filmów "Sprzedawcy" i "Dogma", został oskarżony przez jedną z organizacji, zajmujących się przejawami łamania praw homoseksualistów, o traktowanie "kochających inaczej" w sposób uwłaczający ich godności. Chodzi o najnowszą produkcję Smitha "Jay i Cichy Bob kontratakują". Reżyser, który nie pierwszy raz trafił pod pręgierz opinii publicznej, zaprzecza wszelkim zarzutom.

Film "Jay i Cichy Bob kontratakują" zadebiutuje w amerykańskich kinach 10 sierpnia (w Polsce 16 listopada), lecz już teraz wywołuje kontrowersje.

Reklama

GLAAD (Gay and Lesbian Alliance Against Discrimination), najpotężniejsza homoseksualna grupa nacisku w USA, zaprotestowała w liście do Kevina Smitha przeciw ukazywaniu gejów jako "obiektów społecznie akceptowanych drwin". Nie spodobało się im również używanie przez jednego z tytułowych bohaterów, Jaya ( w tej roli Jason Mewes), określenia "gejowski" jako synonimu słowa "głupi". Obfitująca w żarty o seksie oralnym komedia, jak uważa Scott Seomin, szef działu GLAAD odpowiedzialnego za monitorowanie przemysłu rozrywkowego, może wywrzeć negatywny wpływ na gejów, szczególnie tych młodszych wiekiem.

"Wiem, że Kevin Smith nie jest homofobem, lecz film, który napisał i wyreżyserował jest antygejowski" - stwierdził Seomin. Sam twórca filmu odrzuca pretensje aktywistów. Twierdzi, że obraz jest tylko "satyrą na głupotę młodych mężczyzn", zaś ani on, ani Jay, ani Milczący Bob (postać, którą na ekranie odtwarza sam reżyser) homofobami nie są. Wprost przeciwnie, odczuwają do homoseksualistów nieukrywaną sympatię.

Przypomnijmy, że "Dogma", którą Smith (uważający się za katolika) nakręcił w 1999 roku, przyjmowana była z oburzeniem w wielu krajach świata przez kręgi kościelne i wiernych. Komedia, w której kanadyjska piosenkarka Alanis Morrissette zagrała .... Boga, również w Polsce została gorąco oprotestowana. W krakowskiej prokuraturze złożono nawet doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Dochodzenie w tej sprawie nie zakończyło się do dnia dzisiejszego.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: pierwszy raz | Kevin Smith | film | aktywiści | smith

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje