Reklama

Reklama

Gdynia: Kędzierzawska i Nyman

Film  "Jestem" Doroty Kędzierzawskiej, którego premiera odbyła się w piątek, 16 września, na 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, uchodzi za jedną z poważniejszych kandydatur do głównej nagrody festiwalu. Reżyserka takich filmów jak "Wrony" czy "Nic", pozostała wierna swojej dotychczasowej drodze twórczej - zrobiła kolejny film o nieszczęśliwych, odrzuconych dzieciach.

"Jestem" to opowieść o jedenastolatku, który po ucieczce z domu dziecka, nie szukany przez nikogo, odrzucony przez własną matkę, u której chciał zamieszkać, zostaje całkiem sam, zdany tylko na siebie.

Kundel, bo takie przezwisko nosi bohater filmu, nie skarży się na swój los, nie wini nikogo, próbuje na własną rękę zmierzyć się ze światem. Znajduje dom na opuszczonej barce, zaprzyjaźnia się z dziewczynką mieszkającą nieopodal w pięknym i dostatnim domu, ale nie jest wcale mniej samotna niż Kundel.

Reklama

Niemal wszystkie filmu Kędziarzawskiej oparte są na faktach. "Jestem" zainspirowały wydarzenia, o których reżyserka dowiedziała się z notatki prasowej.

W lutym 2002 roku łódzka policja zatrzymała chłopca, który przez pół roku mieszkał samotnie w baraku, tuż obok osiedla. Sąsiedzi wiedzieli o dzikim lokatorze, ale nikomu nie przyszło do głowy, że samotne dziecko potrzebuje pomocy.

W filmie zaprocentowało doświadczenie Kędzierzawskiej w pracy z dziećmi. Doskonale dobrani aktorzy (w roli głównej Piotr Jagielski) grają bez cienia sztuczności. W roli matki Kundla obsadzono Edytę Jungowską. Aktorka, znana z roli ciepłej i miłej pielęgniarki Bożenki w serialu "Na dobre i na złe", tym razem wcieliła się w postać wyrodnej matki.

Muzykę do "Jestem" napisał znany brytyjski kompozytor Michel Nyman. Popularność przyniosły mu takie filmy, jak "Fortepian" Jane Campion. To pewnego rodzaju paradoks, że autorzy skromnego, niskobudżetowego filmu "Jestem", którego produkcja była przesuwana z roku na rok z powodów finansowych, zdołali pozyskać do współpracy jednego z najbardziej cenionych kompozytorów na świecie.

Kilka lat temu Nyman przewodniczył w jury festiwalu filmowego w Bonn, gdzie poprzedni film Kędzierzawskiej, "Nic", dostał nagrodę główną. Po projekcji kompozytor powiedział, że dawno nie widział równie pięknego filmu.

W jednej ze scen główny  bohater znajduje w piwnicy swoją starą zabawkę, małą katarynkę. Jej prosta melodyjka stała się motywem muzycznym filmu.

W piątek w gdyńskim Teatrze Muzycznym odbędzie się koncert muzyki Michaela Nymana, który poprowadzi sam kompozytor.

Zobacz galerię zdjęć festiwalu w Gdyni.

W INTERIA.PL codziennie znajdziecie relacje naszego specjalnego wysłannika z festiwalu w Gdyni.

Specjalne wydania "Faktów Kulturalnych RMF FM" z festiwalu w Gdyni: poniedziałek-piątek godz. 10:00 i 17:30, w sobotę o godz.11:00.

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje