Reklama

Reklama

Filmowy debiut Banksy'ego w Polsce!

Już od 12 listopada polska publiczność będzie mogła obejrzeć w kinach "Wyjście przez sklep z pamiątkami", debiut reżyserski Banksy'ego, legendarnego brytyjskiego artysty grafitti.

Film miał swoją światową premierę na tegorocznym festiwalu w Sundance. Wywołał tam zamieszanie podobne do tego, które staje się udziałem każdego kolejnego dzieła Banksy'ego, od lat utrzymującemu w tajemnicy swoją tożsamość, choć poluje na nią cały świat.

"Chcieliśmy, aby nasz film zrobił dla street artu to, co 'Karate Kid' dla sztuk walki. Żeby każde dziecko wyszło na ulice z puszką sprayu w dłoni. Skończy się tak, że nasz film może zrobić dla street artu to, co 'Szczęki' dla surfingu..." - mówi Banksy, legendarny, brytyjski artysta graffiti, któremu od lat udaje się utrzymać w tajemnicy swoją tożsamość, choć poluje na nią cały świat.

Reklama

"Wyjście przez sklep z pamiątkami" jest jego reżyserskim debiutem i genialną prowokacją, podobną do zaskakujących akcji ulicznych Banksiego.

Bohaterem jest Thierry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z vintage'ową odzieżą w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, człowiekiem enigmą, znanym na całym świecie z niesamowitych dzieł sztuki, które można znaleźć na ulicach Londynu, Nowego Orleanu, czy "murze bezpieczeństwa" w Izraelu. Czarny humor, ekscytujący thriller i świat miejskich partyzantów w jednym filmie. Niemożliwe?

"Świetna rozrywka. Filmowa hybryda gatunkowa utrzymana w rewelacyjnym tempie. (...) choć wszyscy ciągle tu żartują, to przesłanie filmu jest poważne. Wyjście... staje się refleksją nad komercjalizacją sztuki, która zrodziła się w podziemiu. Opowieścią o tym, jak spontaniczny gest zamienia się w produkt komercyjny. Jak żelazne prawa mody i rynku promują hochsztaplerkę zamiast artyzmu" - pisał w "Newsweeku" Krzysztof Kwiatkowski.

Zobacz zwiastun filmu "Wyjście przez sklep z pamiątkami":

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świat | sklep | film | wyjście | debiut | Banksy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje