Reklama

Ethan Hawke: Wielkie nadzieje

Nie do wiary, że Ethan Hawke ma już 50 lat

W tym samym roku premierę miał "Dzień próby" Antoine'a Fuquy - jak się okazało, szczytowe osiągnięcie jego dotychczasowej kariery aktorskiej. Hawke wcielił się w thrillerze w Jake'a Hoyta, początkującego detektywa wydziału ds. narkotyków, który na dobę trafia pod skrzydła starszego stażem Alonzo Harrisa, granego przez Denzela Washingtona. Niekonwencjonalne, często przekraczające granice prawa, metody bardziej doświadczonego kolegi, szybko doprowadzają do konfliktu między dwójką policjantów.

Reklama

Hawke przyznał, że praca nad "Dniem próby" była jedną z najważniejszych w jego karierze, chwalił także obraz za połączenie najlepszych cech kina artystycznego i popularnego. Krytycy i publiczność byli z nim zgodni. Film okazał się hitem amerykańskiego box-office'u, otrzymał także szereg nominacji do prestiżowych nagród. Dzięki roli Jake'a Hawke miał szansę na Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Chociaż to Washington opuścił galę ze statuetką za pierwszoplanową rolę Harrisa, akcje młodego aktora ponownie poszybowały w górę.

Tym bardziej może dziwić decyzja Hawke'a, który zamiast szukać kolejnej wielkiej roli, zrobił sobie roczną przerwę od aktorstwa. W czasie jej trwania zakończył prace nad drugą książką oraz przygotowywał się swojego reżyserskiego debiutu. "Chelsea Walls", opowiadający o piątce artystów spotykających się w znanym nowojorskim hotelu, nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Hawke nie zniechęcał się. Do reżyserii filmowej wrócił jeszcze dwukrotnie: w 2006 roku przy okazji równie nieudanego "The Hottest State", opartego na jednej z jego książek, oraz "Seymour: An Introduction" z 2014 roku, ciepło przyjętego dokumentu przybliżającego sylwetkę pianisty Seymoura Bernsteina.

Na ekranie kinowym pojawił się ponownie dopiero w 2004 roku za sprawą "Przed zachodem słońca", kontynuacji losów Jessego i Céline. Film, ponownie opierający się na rozmowie dwójki postaci, urzekł widownię. Tym razem Hawke wspólnie z Delpy uczestniczyli w pracach nad scenariuszem, za co wspólnie z Linklaterem zostali wyróżnieni szeregiem nominacji, w tym do Oscara. We tróje powrócili do znanych bohaterów w filmie "Przed północą". Historia się powtórzyła - znów czekały na nich pochlebstwa i wyróżnienia. Hawke mógł się pochwalić już trzecią nominacją do Nagrody Akademii Filmowej. Sam krótko skomentował trylogię Linklatera: "Pierwszy film jest o tym, co mogłoby się zdarzyć, drugi, co powinno się zdarzyć. Trzeci o tym, co się zdarzyło".

Równolegle do swej kariery filmowej rozwijał tę sceniczną. Jak przyznaje, teatr jest jego największą pasją. Debiutował w 1992 roku. Za rolę rosyjskiego rewolucjonisty Michaiła Bakunina w "Wybrzeżu Utopii" Toma Stopparda w 2007 roku otrzymał nominację do nagrody Tony dla najlepszego aktora w sztuce. Wspaniale przyjęto także jego występy w adaptacjach Czechowa i Szekspira w reżyserii Sama Mendesa. W 2007 roku spróbował swych sił w roli reżysera. Sztuka "Things We Want", w której wystąpili między innymi Peter Dinklage i Paul Dano, potwierdziła jego status wszechstronnego artysty. Chwalono subtelną reżyserię oraz wyczucie w prowadzeniu aktorów. W kolejnych latach, z podobnym skutkiem, wyreżyserował jeszcze dwie sztuki.

Kolejnym sukcesem w filmowej karierze Hawke'a okazał się "Boyhood" z 2014 roku, na planie którego ponownie spotkał się z Linklaterem. Ambitny projekt, kręcony na przestrzeni dwunastu lat, miał portretować okres dorastania od kilkulatka do nastoletniego mężczyzny. Hawke wcielił się w ojca głównego bohatera, rozwodnika widzącego się z dziećmi w weekendy, starającego się ułożyć swoje życie od nowa. Z racji w większości improwizowanych dialogów, w postaci znalazło się dużo cech samego Hawke'a. Przytaczał on podobne poglądy polityczne i światopoglądowe, a jego niepowodzenia osobiste zdawały się odnosić do tych aktora, między innymi nieudanego małżeństwa z Thruman. Linklater zaznaczył także, że w razie jego śmierci przed ukończeniem filmu, to właśnie Hawke miałby przejąć obowiązki reżysera.

Dowiedz się więcej na temat: Ethan Hawke

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje