Reklama

Emerald Fennell, czyli obiecująca młoda kobieta

Ostatnie lata należą do niej. Najpierw zdobyła światową popularność za sprawą roli Camilli Parker Bowles w serialu "The Crown". Później dała się poznać jako utalentowany filmowiec. Zwieńczeniem pasma jej sukcesów było zdobycie Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny za film "Obiecująca. Młoda. Kobieta". Była zresztą także pierwszą Brytyjką w historii nominowaną do Oscara za reżyserię. 35-letnia Emerald Fennell jest utalentowaną aktorką, producentką, reżyserką i pisarką. Czym jeszcze nas zaskoczy?

Emerald Fennell - aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka i pisarka

"Obiecująca. Młoda. Kobieta" to największy sukces twórczyni, a równocześnie jeden z najgłośniejszych tytułów minionego roku. Film miał premierę na styczniowym festiwalu Sundance, gdzie spotkał się z entuzjastyczną reakcją. 

Reklama

Emerald Fennell jest autorką scenariusza do filmu, a także jego reżyserką. Był to jej pełnometrażowy debiut. Obraz jest tak przemyślany i intrygujący, że angażuje widza od pierwszej do ostatniej sekundy.

Główna bohaterka Cassandra Thomas (Carey Mulligan) odrzuca karierę i własne potrzeby, by uporać się z traumą. Nie dajcie się zwieść cukierkowej estetyce tego filmu, bo w gruncie rzeczy zawiera gorzką krytykę patriarchalnego społeczeństwa, w którym wciąż funkcjonuje kultura gwałtu. Obraz zdobył pięć nominacji do Oscarów, cztery nominacje do Złotych Globów i sześć nominacji do British Academy Film Awards. O trudnej tematyce podanej w lekkiej formie thrillera komediowego reżyserka opowiedziała w jednym z wywiadów.

"Kiedy myślę o tym filmie, to sądzę, że on jest o tym, jak ludzie, a szczególnie kobiety, potrafią ukrywać swoją wściekłość, furię i żal. Tak wielu z nas musi to robić lub wiedzieć, jak to zrobić. A najłatwiej to zrobić, przeczesując włosy i nakładając warstwę szminki" - czytamy na łamach "Los Angeles Times".

Skąd znamy Emerald Fennell?


Zanim Fennel zaprezentowała światu swoje umiejętności reżyserskie, spełniała się jako aktorka. Wystąpiła m.in. w takich produkcjach, jak "Anna Karenina" (2012), w której wcieliła się w rolę Księżnej Merkalowej, czy "Dziewczyna z portretu" (2015), gdzie zagrała Elsę. Najbardziej jest jednak kojarzona z serialu Netflixa "The Crown", w którym wcieliła się w rolę Camilli Parker Bowles, wielkiej miłości księcia Karola.

Emerald pracuje również jako producentka i scenarzystka. Jest odpowiedzialna za kilka odcinków drugiego sezonu serialu "Obsesja Eve", za co nominowana była do nagród Emmy. Teraz we współpracy z Andrew Lloyd Webberem pracuje nad musicalem "Kopciuszek". Spektakl miał zostać wystawiony na deskach londyńskiego Gillian Lynne Theatre już latem zeszłego roku, ale ze względu na pandemię koronawirusa premiera została przesunięta. 

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Emerald Fennell | Obiecująca. Młoda. Kobieta.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje