Reklama

Reklama

Co warto obejrzeć w kinie?

Obsesyjne uczucie na granicy obłędu, zakazana gejowska miłość rozgrywająca się w środowisku izraelskich, ortodoksyjnych Żydów, zamiana ról społecznych mężczyzny i kobiety, a na deser UFO, czyli spotkanie z istotami pozaziemskimi. W piątek, 2 lipca, na naszych ekranach debiutują cztery produkcje.

"Oczy szeroko otwarte"

Uważany za jeden z najciekawszych izraelskich filmów ostatnich lat, dla widza stanowi niewątpliwe wyzwanie.

Aaron, szanowany czterdziestoparoletni członek żydowskiej gminy, wiedzie spokojne i poukładane życie w ortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy. Wraz z żoną Rivką oraz czwórką dzieci mieszka nieopodal koszernego sklepu mięsnego, który sam prowadzi. Praca wypełnia mu niemal całe życie. Czas wolny spędza na modlitwie lub z rodziną.

Utartą i rutynową codzienność przerywa Ezri - dziewiętnastoletni student, który nieoczekiwanie odwiedza sklep Arona. Ten postanawia go zatrudnić i otoczyć ciepłem oraz przyjacielską opieką. Jednak z czasem to pozornie ojcowskie uczucie przeradza się w żarliwą namiętność i pożądanie, od którego nie sposób wręcz uciec. Ortodoksyjne otoczenie szybko orientuje się w sytuacji (zwłaszcza, że nowy pracownik Aarona został wyrzucony z jesziwy właśnie za swoją orientację) i zaczyna się jej sprzeciwiać.

Reklama

"To dzieło nie tylko o wyborach i pragnieniach człowieka, ale również o ograniczeniach społecznych, narzuconych przez religię, która w pełni reguluje wszystkie aspekty życia człowieka, który tylko chce się jej poddać" - pisze w recenzji Joanna Betlej.

Przeczytaj naszą recenzję filmu "Oczy szeroko otwarte"!

Zobacz zwiastun filmu:

"Zagubieni w miłości"

Daniel (Romain Duris) to wrażliwy trzydziestolatek, który obserwując ludzi, próbuje poznać logikę ich zachowań. Zarabia na życie remontując mieszkania, a w wolnej chwili odnawia strych, na którym mieszka. Od czasu do czasu charytatywnie udziela się również w domu starców. W ten sposób próbuje znaleźć ukojenie. Sumienie jak bumerang przypomina mu o ojcu, który umarł sam w podobnym miejscu.

Daniel lubi wieczorami w barach spotykać się z przyjaciółmi, ale najchętniej spędzałby czas z Sonią (Charlotte Gainsbourg), z którą związany jest od ponad trzech lat. Sonia jest samodzielna finansowo, wyzwolona i niezależna. Mieszka sama, robi karierę i nie jest gotowa na trwały związek. Młodzi widują się kilka razy w tygodniu, zazwyczaj na mieście, ale Sonia nie zamierza tego zmieniać. Nie chce dzielić życia z nikim, ani tym bardziej z nikim mieszkać. Kocha Daniela, ale nie potrafi tego okazać. Z kolei Daniel pragnie trwałej relacji, której nie jest w stanie nawiązać.

"Tak jak w swoich poprzednich obrazach, tak i teraz Patrice Chereau pokazuje, że miłość jest o wiele bardziej skomplikowaną sprawą, niż wynika to z modelu lansowanego przez komedie romantyczne. Miłość w filmach Chereau urasta do rangi problemu filozoficznego. Jest kwestią życia i śmierci" - pisze Tomasz Bielenia w recenzji filmu.

Przeczytaj recenzję z filmu "Zagubieni w miłości"!

Zobacz zwiastun filmu:

"Czwarty stopień"

W roku 1972 wprowadzono skalę oceny spotkań z istotami pozaziemskimi. Zauważenie UFO określane jest jako spotkanie pierwszego stopnia. Zebranie dowodów znane jest jako spotkanie drugiego stopnia. Nawiązanie kontaktu z obcymi to spotkanie trzeciego stopnia.

Czwarty stopień - uprowadzenie, był najtrudniejszy do udokumentowania... aż do teraz.

Akcja filmu rozgrywa się w Nome na Alasce, gdzie - co ciekawe od lat sześćdziesiątych XX wieku - zgłaszana jest niepokojąco wysoka liczba zaginięć mieszkańców. Prawdy nie udało się odkryć, mimo iż FBI przeprowadziło na tym terenie szereg dochodzeń.

W tym oddalonym od reszty świata miejscu, psycholog dr Abigail Tyler (Milla Jovovich) zaczęła rejestrować na wideo sesje z pacjentami, cierpiącymi na traumę i przypadkowo odkryła niezwykle poruszające dowody, potwierdzające porwania ludzi przez istoty pozaziemskie.

"Kobieta na Marsie, mężczyzna na Wenus"

To mogłaby być trzecia część przygód Bridget Jones - gdyby tylko Bridget wyszła za mąż...

Życie po drugiej stronie małżeńskiego łóżka zawsze wydaje się przyjemniejsze i łatwiejsze - tak myśli większość z nas, w tym również Ariane (Marceau) i Hugo (Boon). Aby rozwiązać niekończący się konflikt o to, kto ma w życiu "lepiej", postanawiają wymienić się na jakiś czas życiowymi rolami. Prawnik pomaga im zamienić się pracą, kontami bankowymi i samochodami?

Czy Hugo, który wcześniej zarządzał firmą budowlaną, odnajdzie się w roli sprzedawcy damskiej biżuterii, mając jednocześnie na głowie sprzątanie, pranie, gotowanie i wychowanie dzieci? Czy Ariane, która do tej pory była "seksowną żonką szefa", zdobędzie posłuch wśród męskiej załogi? I kto tak naprawdę jest z Marsa, a kto z Wenus?

"Pomysł był obiecujący, chociaż nie nowy i wzięty żywcem z kobiecych poradników. (...) Wydawało mi się, że Francuzi wycisną z takiego scenariusza więcej interesujących obserwacji obyczajowych i pokuszą się o pomysłowe skarykaturowanie życia przeciętnego małżeństwa" - pisze w recenzji Marcin Pieńkowski.

Przeczytaj recenzję filmu "Kobieta na Marsie, mężczyzna na Wenus"!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: UFO | oczy | Lost: Zagubieni | otwarte | Wenus | uczucie | film | miłość

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy