Reklama

Cezary Pazura ambasadorem

W dniach 18-23 września odbędą się w Warszawie Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych ELIOS 2010, których celem jest promowanie tolerancji wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie wśród polskiego społeczeństwa. Jednym z ambasadorów wydarzenia został Cezary Pazura.

Cezary Pazura: - Dostałem propozycję bycia ambasadorem akcji od dyrektora Igrzysk, Bogusława Gałązki. Oprócz mnie wydarzenie wspiera wielu wspaniałych aktorów takich jak: Bogusław Linda, Joanna Brodzik, Paweł Wilczak i Piotr Adamczyk. Naszym zadaniem jest przybliżyć problem funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczeństwie - opowiada gwiazdor, znany m.in. z takich filmów jak "Kiler", "Chłopaki nie płaczą" czy "Psy".

Reklama

Zadaniem Igrzysk jest promocja tolerancji i sportu.

- Na sportowej arenie można ze sobą zdrowo rywalizować, w przeciwieństwie do prawdziwego życia, gdzie nie raz się 'fauluje'. W sporcie jest to niedozwolone - tłumaczy aktor.

Ponad 70 proc. społeczeństwa polskiego nie radzi sobie z akceptacją osób niepełnosprawnych umysłowo. Artysta domyśla się z czego to wynika.

- Moim zdaniem, oraz zdaniem specjalistów, lęk czy brak tolerancji spowodowany jest niewiedzą. Wielu ludzi myśli, że niepełnosprawnością można się zarazić, co jest oczywiście absolutną bzdurą. Naszym zadaniem jest pokazać, że te osoby się mylą - oraz że osoby niepełnosprawne intelektualnie pod względem uczuciowym, motorycznym, co pokaże Olimpiada, dorównują nam, albo osiągają nawet lepsze wyniki - twierdzi Pazura.

Jako ambasador Igrzysk artysta miał już okazję spotkać się z osobami niepełnosprawnymi umysłowo.

- Spotykam się z nimi bardzo często przy okazji różnych imprez, które promują Igrzyska. Odbywamy wspólnie bardzo rzeczowe, intelektualne i ciekawe rozmowy - wyznaje aktor.

Jako osoba publiczna, gwiazdor czuje się zobowiązany do wspierania takich przedsięwzięć.

- Należę do osób, które nie uchylają się od niesienia pomocy. Uważam, że szczególnie w tym przypadku odmowa wspierania akcji w tak szczytnym celu byłaby niestosowna. Ten problem jest, nie wolno go nam przemilczać.

Z Cezarym Pazurą rozmawiała Agata Żurawska (PAP Life).

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: igrzyska olimpijskie | osoby niepełnosprawne | Cezar | cezary

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje