Reklama

Reklama

Brytyjska premiera filmu Holland

Brytyjska premiera filmu o muzyce "Kopia mistrza" w reżyserii Agnieszki Holland zakończyła w niedzielę, 25 marca, 5. Festiwal Filmów Polskich w Londynie, rozpoczęty dziesięć dni wcześniej premierą filmu "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego.

"Myślę, że bogactwo Europy bardziej niż na złocie, czy diamentach budowane było na artystycznych talentach" - powiedziała reżyserka zauważając, że premiera jej filmu zbiega się z 50. rocznicą podpisania Traktatu Rzymskiego obchodzoną właśnie w Berlinie. "Oda do radości" z IX Symfonii Beethovena uznawana jest za hymn Unii Europejskiej.

"Kopia mistrza" opowiada o ostatnich latach życia kompozytora, gdy z wolna tracił słuch, był nieprzyjemny dla otoczenia, żył samotnie i przeżywał rodzinny dramat. Przypadkiem jego asystentką, odpowiedzialną za sporządzanie ostatecznej wersji partytur, zostaje studentka muzyki, która chce sama zostać kompozytorką.

Reklama

Film z Edem Harrisem w roli Beethovena i Diane Kruger w roli asystentki Anny Holtz, opowiada o historii ich związku i jest koprodukcją polsko- węgiersko-brytyjską.

"Film ma głęboki europejski wymiar. Dotyczy niemieckiego kompozytora, który żył i tworzył w Wiedniu; kręcony był na Węgrzech, narracja jest w języku angielskim i większość aktorów, z wyjątkiem odtwórców dwóch głównych ról, to Anglicy. Nie jest to więc film wyłącznie polski, ale ponieważ jest to film mój, jest także polski" - powiedziała Agnieszka Holland podczas spotkania z widzami.

"Dla Beethovena najważniejsza była artystyczna ekspresja, a nie schlebianie gustom publiczności. Sukces IX Symfonii nie uderzył mu do głowy, niezwłocznie przystąpił do poszukiwania nowych form wyrazu, które tym razem nie miały wzięcia u publiczności. W tej postawie artysty tkwi lekcja dla współczesnych twórców: komercyjny sukces to nie wszystko" - dodała reżyserka.

Film, który poza Polską wszedł już na ekrany m.in. w Japonii i Izraelu, będzie pokazywany od kwietnia w Niemczech i Austrii.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Agnieszka Holland | Kopia mistrza | kopia | film | Wielka Brytania

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy