Bergman w Warszawie
Polska publiczność jako pierwsza w krajach Unii Europejskiej zobaczy wystawę "Zanim Ingmar stał się Bergmanem". Złożyły się na nią m.in. materiały z prywatnych zbiorów słynnego szwedzkiego reżysera ("Tam, gdzie rosną poziomki", "Siódma pieczęć", "Fanny i Alexander") . Ekspozycję będzie można oglądać od 3 grudnia w warszawskiej Galerii Elektor.
Wystawa przygotowana została przez nowo powstałą Fundację im. Ingmara Bergmana, założoną w celu zarządzania przekazanym przez reżysera w darze archiwum. Składa się ono z odręcznych manuskryptów, notatek, dzienników oraz skoroszytów i obejmuje 65 lat pracy artystycznej w dziedzinie filmu, teatru i literatury szwedzkiego twórcy.
"Zanim Ingmar stał się Bergmanem" jest pierwszą wystawą zorganizowaną przez fundację. Polska jest pierwszym państwem UE, w którym zostanie pokazana.
Prezentuje pierwsze kroki młodego reżysera na drodze do międzynarodowej sławy. Można zobaczyć manuskrypty, notatki robocze, cytaty, rysunki i fotografie z jego pierwszych produkcji teatralnych i filmowych.
Zaprezentowany zostanie także fotoplastikon, który 10-letni Ingmar dostał na gwiazdkę i który stał się jego ulubioną zabawką, oraz zrealizowany przez niego krótkometrażowy film pod tytułem "Twarz Karin" (Karins Ansikte), składający się z fotografii jego matki zaczerpniętych z rodzinnych albumów.
Ekspozycja potrwa do 26 grudnia.
Wystawie będzie towarzyszyć przegląd filmów Bergmana, który odbędzie się od 3 do 5 grudnia w kinie Muranów. Warszawskiej publiczności zaprezentowanych zostanie w sumie 9 filmów, w tym "Wieczór kuglarzy", "Fanny i Alexander", "Czarodziejski flet".
Organizatorzy to Ambasada Szwecji, Gutek Film, Kino Muranów i Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.