Reklama

BAFTA 2003: Nominacje!

Filmy "Chicago" i "Gangs Of New York" zdominowały tegoroczne nominacje do nagród BAFTA, przyznawanych przez Brytyjską Akademię Filmową i Telewizyjną (British Academy Of Film And Television Arts). Oba tytuły uzyskały aż po 12 nominacji. Listę kandydatów do nagród ogłoszono w poniedziałek, 27 stycznia.

Film "Godziny", który zdobył niedawno dwa Złote Globy - tytuł uhonorowano w kategorii "Najlepszy film-dramat", a najlepszą aktorką pierwszoplanową w dramacie uznano Nicole Kidman - otrzymał 11 nominacji do nagród BAFTA.

Reklama

Duże szanse na nagrody ma także ekranizacja drugiej części trylogii Tolkiena. Film "Władca Pierścieni: Dwie Wieże" jest typowany do BAFTY w 9 kategoriach.

Liczne nominacje zdobyły także filmy: "Pianista", "Harry Potter i komnata tajemnic""Złap mnie, jeśli potrafisz".

W najważniejszej kategorii - "Najlepszy film 2002 roku" - nominowano: "Chicago", "Gangs Of New York", "Godziny", "Władcę Pierścieni: Dwie Wieże" oraz "Pianistę".

O miano najlepszej aktorki pierwszoplanowej walczyć będą: Renee Zellweger ("Chicago"), Halle Berry ("Monsters Ball"), Nicole Kidman ("Godziny"), Meryl Streep ("Godziny") i Salma Hayek ("Frida").

Wśród aktorów za najlepszą rolę męską na nagrody szansę mają: Adrian Brody ("Pianista"), Daniel Day Lewis ("Gangs Of New York"), Michael Caine ("Spokojny Amerykanin"), Jack Nicholson ("About Schmidt") i Nicolas Cage ("Adaptacja").

Uroczysta ceremonia rozdania nagród odbędzie się 23 lutego, w Londynie, dokładnie miesiąc przed wręczeniem Oscarów w Los Angeles. Gospodarzem wieczoru będzie brytyjski aktor Stephen Fry ("Gosford Park").

Pełna lista nominacji:

Najlepszy film:
"Chicago"
"Gangs Of New York"
"Godziny"
"Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
"Pianista"

Najlepszy scenariusz oryginalny:
"I twoją matkę też", Carlos Cuarón/Alfonso Cuarón
"Dirty Pretty Things", Steven Knight
"Gangs Of New York", Jay Cocks/Steven Zaillian/Kenneth Lonergan
"The Magdalene Sisters", Peter Mullan
"Porozmawiaj z nią", Pedro Almodóvar

Najlepszy scenariusz adaptowany:
"Był sobie chłopiec", Peter Hedges/Chris Weitz/Paul Weitz
"Adaptacja", Charlie Kaufman
"Złap mnie, jeśli potrafisz", Jeff Nathanson
"Godziny", David Hare
"Pianista", Ronald Harwood

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:
Renee Zellweger, "Chicago"
Halle Berry, "Monsters Ball"
Nicole Kidman, "Godziny"
Meryl Streep, "Godziny"
Salma Hayek, "Frida"

Najlepszy aktor pierwszoplanowy:
Adrian Brody, "Pianista"
Daniel Day Lewis, "Gangs Of New York"
Michael Caine, "Spokojny Amerykanin"
Jack Nicholson, "About Schmidt"
Nicolas Cage, "Adaptacja"

Najlepsza aktorka drugoplanowa:
Toni Colette, "Był sobie chłopiec"
Queen Latifah, "Chicago"
Julianne Moore, "Godziny"
Meryl Streep, "Adaptacja"
Catherine Zeta-Jones, "Chicago"

Najlepszy aktor drugoplanowy:
Chris Cooper, "Adaptacja"
Ed Harris, "Godziny"
Alfred Molina, "Frida"
Paul Newman, "Droga do zatracenia"
Christopher Walken, "Złap mnie, jeśli potrafisz"

Najlepsze zdjęcia:
"Droga do zatracenia", Conrad L Hall
"Chicago", Dion Beebe
"Gangs Of New York", Michael Ballhaus
"Władca Pierścieni: Dwie Wieże", Andrew Lesnie
"Pianista", Paweł Edelman

Najlepsza scenografia:
"Chicago", John Myhre
"Gangs Of New York", Dante Ferretti
"Harry Potter i komnata tajemnic", Stuart Craig
"Władca Pierścieni: Dwie Wieże", Grant Major
"Droga do zatracenia", Dennis Gassner

Najlepsze kostiumy:
"Złap mnie, jeśli potrafisz", Mary Zophres
"Chicago", Colleen Atwood
"Frida", Julie Weiss
"Gangs Of New York", Sandy Powell
"Władca Pierścieni: Dwie Wieże", Ngila Dickson/Richard Taylor

Najlepszy montaż:
"Chicago", Martin Walsh
"City of God", (Cidade Deus) Daniel Rezende
"Gangs Of New York", Thelma Schoonmaker
"Godziny", Peter Boyle
"Władca Pierścieni: Dwie Wieże", Michael Horton/Jabez Olssen

Najlepszy dźwięk:
"Chicago"
"Gangs Of New York"
"Harry Potter i komnata tajemnic"
"Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
"Pianista"

Najlepsze efekty specjalne:
"Gangs Of New York"
"Harry Potter i komnata tajemnic"
"Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
"Raport mniejszości"
"Spider-Man"

Najlepsza charakteryzacja:
"Chicago", Jordan Samuel/Judi Cooper Sealy
"Frida", Judy Chin/Beatrice D'Alba
"Gangs Of New York", Manlio Rocchetti
"Godziny", Ivana Primorac/Conor O'Sullivan/Jo Allen
"Władca Pierścieni: Dwie Wieże", Peter Owen/Peter King

Nagroda Anthony'ego Asquitha za najlepszą muzykę:
"Złap mnie, jeśli potrafisz", John Williams
"Chicago", Danny Elfman/John Kander/Fred Ebb
"Gangs Of New York", Howard Shore
"Godziny", Philip Glass
"Pianista", Wojciech Kilar

Najlepszy film nieanglojęzyczny:
"I twoją matkę też" (Meksyk)
"City of God" (Brazylia/Francja)
"Devdas" (Indie)
"Porozmaiwaj z nią" (Hiszpania)
"Wojownik" (Wielka Brytani/Indie)

Najlepszy film krótkometrażowy:
"Bouncer"
"Candy Bar Kid"
"Good Night"
"The Most Beautiful Man in the World"
"My Wrongs 8245-8249 and 117 "
"Rank"

Najlepszy krótkometrażowy film animowany:
"The Chub Chubs"
"The Dog Who Was A Cat Inside"
"Fish Never Slip"
"Sap"
"Wedding Espresso"

Nagroda Alexandra Kordy dla najlpeszego brytyjskiego filmu:
"Bend It Like Beckham"
"Dirty Pretty Things"
"Godziny""The Magdalene Sisters"
"Wojownik"

Nagroda Davida Leana dla najlepszego reżysera:
"Chicago", Rob Marshall
"Gangs Of New York", Martin Scorsese
"Godziny", Stephen Daldry
"Władca Pierścieni: Dwie Wieże", Peter Jackson
"Pianista", Roman Polański

Nagroda Carla Formana dla debiutującego reżysera, scenarzysty lub producenta:
Simon Bent, scenarzysta - "Christie Malry's Own Double Entry"
Lucy Darwin, producent - "Lost in La Mancha"
Asif Kapadia, reżyser/współscenarzysta - "Wojownik"
Duncan Roy, reżyser/współscenarzysta - "AKA"

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje