Reklama

BAFTA 2002: Ogłoszono nominacje!

Filmy "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" i "Moulin Rouge" zdominowały tegoroczne nominacje do nagród BAFTA, przyznawanych przez Brytyjską Akademię Filmową i Telewizyjną (British Academy Of Film And Television Arts). Oba tytuły uzyskały po trzynaście nominacji. Listę nominowanych ogłoszono w poniedziałek, 28 stycznia.

Po dziewięć nominacji otrzymały: francuski przebój "Amelia" i najnowsza produkcja Roberta Altmana "Gosford Park". Na liście nominowanych znalazły się także: "Harry Potter i kamień filozoficzny" (osiem nominacji), "Shrek" (siedem nominacji) i "Iris" (sześć nominacji).

Reklama

Film "Piękny umysł", który kilka dni temu zdobył Złoty Glob w kategorii "Najlepszy dramat", ma szanse na nagrody BAFTA dla najlepszego filmu, najlepszego aktora (Russell Crowe), najlepszej aktorki (Jennifer Connelly) i najlepszego reżysera (Ron Howard).

Na nagrody dla najlepszych aktorów mogą liczyć także: Nicole Kidman (za rolę w filmie "Inni"), Judi Dench i Kate Winslet ("Iris"), Jim Broadbent ("Iris"), Tom Wilkinson ("In The Bedroom"), Robbie Coltrane ("Harry Potter i kamień filozoficzny"), Helen Mirren i Maggie Smith ("Gosford Park ").

Najlepszym brytyjskim filmem 2001 roku roku okaże się jeden z tytułów: "Harry Potter i kamień filozoficzny", "Dziennik Bridget Jones", "Gosford Park", "Iris" i "Me Without You".

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 24 lutego.

PEŁNA LISTA NOMINOWANYCH:

Najlepszy film:

AMELIA

PIĘKNY UMYSŁ

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA

MOULIN ROUGE

SHREK

Najlepszy scenariusz oryginalny:

AMELIA - Guillaume Laurant/Jean-Pierre Jeunet

GOSFORD PARK - Julian Fellowes

MOULIN ROUGE - Baz Luhrmann/Craig Pearce

INNI - Alejandro Amenabar

THE ROYAL TENENBAUMS - Wes Anderson/Owen Wilson

Najlepszy scenariusz adaptowany:

PIĘKNY UMYSŁ - Akiva Goldsman

DZIENNIK BRIDGET JONES - Helen Fielding/Andrew Davies/Richard Curtis

IRIS - Richard Eyre/Charles Wood

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA - Fran Walsh/Philippa Boyens/Peter Jackson

SHREK - Ted Elliott/Terry Rossio/Joe Stillman/Roger S.H. Schulman

Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca:

JUDI DENCH - "Iris"

NICOLE KIDMAN - "Inni"

SISSY SPACEK - "In the Bedroom"

AUDREY TAUTOU - "Amelia"

RENEE ZELLWEGER - "Dziennik Bridget Jones"

Najlepsza pierwszoplanowa rola męska:

JIM BROADBENT - "Iris"

RUSSELL CROWE - "Piękny umysł"

IAN MCKELLEN - "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia"

KEVIN SPACEY - "The Shipping News"

TOM WILKINSON - "In the Bedroom"

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca:

JENNIFER CONNELLY - "Piękny umysł"

JUDI DENCH - "The Shipping News"

HELEN MIRREN - "Gosford Park"

MAGGIE SMITH - "Gosford Park"

KATE WINSLET - "Iris"

Najlepsza drugoplanowa rola męska:

HUGH BONNEVILLE - "Iris"

JIM BROADBENT - "Moulin Rouge"

ROBBIE COLTRANE - "Harry Potter i kamień filozoficzny"

COLIN FIRTH - "Dziennik Bridget Jones"

EDDIE MURPHY - "Shrek"

Najlepszy film nieanglojęzyczny:

AMELIA - Claudie Ossard/Jean-Pierre Jeunet

AMORES PERROS - Alejandro Gonzalez Inarritu

BEHIND THE SUN - Arthur CohnlWalter Salles

MONSOON WEDDING - Caroline BaronlMira Nair

PIANISTKA - Veit HeiduschkaI/Michael Haneke

Najlepsze zdjęcia:

AMELIA - Bruno Delbonnel

BLACK HAWK DOWN - Slawomir Idziak

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA - Andrew Lesnie

CZŁOWIEK, KTÓREGO NIE BYŁO - Roger Deakins

MOULIN ROUGE - Donald M McAlpine

Najlepsza scenografia:

AMELIA - Aline Bonetto

GOSFORD PARK - Stephen Altman

HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY - Stuart Craig

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA - Grant Major

MOULIN ROUGE - Catherine Martin

Najlepsze kostiumy:

GOSFORD PARK - Jenny Beavan

HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY - Judianna Makovsky

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA - Ngila Dickson

MOULIN ROUGE - Catherine Martin/Angus Strathie

PLANETA MAŁP - Colleen Atwood

Najlepszy montaż:

AMELIA - Hervé Schneid

BLACK HAWK DOWN - Pietro Scalia

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA - John Gilbert

MOULIN ROUGE - Jill Bilcock

MULHOLLAND DRIVE - Mary Sweeney

Najlepszy dźwięk:

BLACK HAWK DOWN

HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA

MOULIN ROUGE - Jill Bilcock

SHREK

Najlepsze osiągnięcia w dziedzinie efektów specjalnych:

SZTUCZNA INTELIGENCJA

HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA

MOULIN ROUGE

SHREK

Najlepsza charakteryzacja:

GOSFORD PARK

HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA

MOULIN ROUGE

PLANETA MAŁP

Najlepszy film krótkometrażowy:

ABOUT A GIRL - Janey de Nordwall/Brian Percival/Julie Rutterford

INFERNO - Tuen Hilte/Paul Kovsoulides/ Sharat Sardana

THE RED PEPPERS - Lee Santana/Dominic Santana

SKIN DEEP - Andy Porter/Yousaf Ali Khan

TATTOO - Arabella Page Croft/Sara Putt/ Jules Williamson/Jemma Field

Najlepsza animacja krótkometrażowa:

CAMOUFLAGE - Jonathan Bairstow/Jonathan Hodgson

DOG - Suzie Templeton

HOME ROAD MOVIES - Dick Arnall/Robert Bradbrook/ Ian Sellar

TUESDAY - Geoff Dunbar/Judith Roberts

THE WORLD OF INTERIORS - Chris Shepherd/Bunny Schendlar

Nagroda Alexandra Korda - dla wybitnego brytyjskiego filmu roku:

DZIENNIK BRIDGET JONES - Tim Bevan/Eric Fellner/Jonathan Cavendish

GOSFORD PARK - Robert Altman/Bob Balaban/David Levy

HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY - David Heyman/Chris Columbus

IRIS - Robert Fox/Scott Rudin/Richard Eyre

ME WITHOUT YOU - Finola Dwyer/Sandra Goldbacher

Nagroda Carla Foremana - dla najbardziej obiecującego debiutu w brytyjskim kinie:

STEVE COOGAN / HARRY NORMAL - scenarzyści filmu "The Parole Officer"

JULIAN FELLOWS - scenarzysta filmu "Gosford Park"

JOEL HOPKINS / NICOLA USBOURNE - reżyser i producent filmu "Jump Tomorrow"

RUTH KENLEY-LETTS - producent filmu "Strictly Sinatra"

JACK LOTHIAN - scenarzysta filmu "Late Night Shopping"

RICHARD PARRY - reżyser i współscenarzysta filmu "South West 9"

Nagroda Davida Leana - za całokształt twórczości dla reżysera:

AMELIA - Jean-Pierre Jeunet

PIĘKNY UMYSŁ - Ron Howard

GOSFORD PARK - Robert Altman

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA - Peter Jackson

MOULIN ROUGE - Baz Luhrmann

Nagroda Anthony'ego Asquitha - za najlepszą muzykę filmową:

AMELIA - Yann Tiersen

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA - Howard Shore

MOULIN ROUGE - Craig Armstrong

MULHOLLAND DRIVE - Angelo Badalamenti

SHREK - Harry Gregson-Williams/John Powell

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje