Reklama

"Avatar" przebije "Titanika"?

James Cameron to bez wątpienia najbardziej kasowy reżyser wszech czasów. Najbardziej dochodowym filmem w historii kina jest bowiem jego "Titanic". Za kilka dni na drugie miejsce zestawienia powinno zaś wskoczyć najnowsze dzieło reżysera - "Avatar".

"Avatar" ma już na koncie miliard dolarów, uzbieranych w zaledwie trzy tygodnie od światowej premiery obrazu, co daje mu czwarte miejsce na liście najbardziej dochodowych filmów wszech czasów - tuż za zajmującymi trzecie miejsce "Piratami z Karaibów: Skrzynia umarlaka" z 2006 roku (1,07 miliarda dolarów) i plasującym się na drugiej pozycji "Władcą Pierścieni: Powrotem Króla" z 2003 roku (1,17 miliardów dolarów).

Reklama

"To bezdyskusyjne, pytanie tylko kiedy to się stanie" - tak jeden z analityków rynku, cytowany przez "Hollywood Reporter", ocenia szanse "Avatara" na drugie miejsce na liście wszech czasów. Przypomnijmy, że film Camerona cały czas zarabia oszałamiające pieniądze, a nie zdążył jeszcze zadebiutować na ekranach kin Włoch i Chin.

Zobacz zwiastun filmu "Avatar":


To właśnie w międzynarodowym powodzeniu filmu, a nie jego popularności w Stanach Zjednoczonych Jon Landau - produkcyjny partner Jamesa Camerona, upatruje klucza do pełnego kasowego sukcesu. "Nie ma najmniejszego znaczenia jak idzie nam w USA. Przemysł filmowy to sprawa globalna. Kiedy decydujesz się na produkcję filmu, musisz przede wszystkim ocenić, czy ma on szansę na międzynarodowym rynku" - powiedział Landau.

Liczby nie kłamią - od czasu premiery "Avatar" zarobił poza Stanami Zjednoczonymi 676,9 milionów dolarów. Wpływy ze sprzedaży biletów w USA i Kanadzie nie pozwoliły filmowi wskoczyć nawet na 10. miejsce najbardziej kasowych produkcji w historii amerykańskiego box office'u, zajmowane przez "Gwiezdne wojny: Zemstę Sithów".

Teraz najważniejszym pytaniem pozostaje, czy "Avatar" zdoła zdetronizować hit wszech czasów - "Titanika" (1.84 miliarda dolarów)? Hmm, sporo zależy od Chińczyków...

Zobacz zwiastun "Titanika":

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Avatar

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje