Reklama

"Avatar", "Holmes" i wiewiórki

Takich świąt nikt się nie spodziewał. Dla amerykańskich kiniarzy i dystrybutorów ostatni weekend tego roku (25-27 grudnia) okazał się najlepszy w historii.

Ogromna w tym zasługa "Avatara" Jamesa Camerona, który nie oddał pozycji lidera box-office'u, wywalczonej przed tygodniem.

Reklama

Obraz science-fiction z Samem Worthingtonem i Zoe Saldaną w rolach głównych zarobił w ciągu wspomnianych trzech dni 75 mln dolarów.

Po 10 dniach wyświetlania "Avatara", jego producenci wzbogacili się już łącznie o 212,3 mln. dolarów w samych tylko Stanach Zjednoczonych.

Przypomnijmy, że produkcja Camerona w swój debiutancki weekend, zarobiła na całym świecie rekordowe 232,2 mln dolarów.

Drugie miejsce na amerykańskim box-office zajął po świątecznym weekendzie "Sherlock Holmes", który debiutując, uzbierał aż 65,4 mln dolarów. To co prawda prawie 10 mln mniej niż "Avatar", ale aż o 15 mln więcej od tego, co przewidywali eksperci.

Na ostatnim miejscu podium niespodziewanie znalazła się animacja "Alvin i wiewiórki 2", która przyniosła swoim producentom 50,2 mln dolarów wpływów.

Czwarte miejsce przypadło w udziale trzeciej premierze tego tygodnia, tym razem skierowanej do nieco starszego widza - "To skomplikowane". Film doskonale poradził sobie w tym niebywale trudnym okresie, zarabiając 22,1 mln dolarów. Świetnie wypadł także jeden z głównych kandydatów do Oscarów, komediodramat "W chmurach" Jasona Reitmana. Po trafieniu do szerokiej dystrybucji film zarobił 11,8 mln dolarów i zamknął pierwszą piątkę zestawienia.

Dzięki tak świetnym wynikom tegoroczne święta okazały się najlepszym weekendem w historii dla amerykańskich kiniarzy, bowiem od 25 do 27 grudnia nie dość, że zarobiono niewyobrażalne 278 mln dolarów, to jeszcze sprzedano rekordową liczbę biletów.

Co ciekawe, poprzednie "najlepsze weekendy" były zawsze zdominowane przez jedną produkcję, która przynosiła ponad 100 mln dolarów zysku, czyli aż o 25 mln więcej niż tym razem "Avatar".

Zobacz zwiastuny "Avatara" i "Sherlocka Holmesa":

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Wiewiórka | najlepszy | Nie | holmes | wiewiórki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama