Reklama

Altman i Blanchett szpiegują

Robert Altman ("Gosford Park") i Cate Blanchett ("Władca pierścieni: Drużyna pierścienia") połączą swe siły i zrealizują dla stacji HBO trzygodzinną telewizyjną opowieść o Matcie Hari. Reżyser przyznaje, iż myślał o przygotowaniu kinowej historii, której bohaterką byłaby słynna kobieta-szpieg, jednak nie wyobraża sobie, że musiałby skrócić swą opowieść o jedną trzecią, by mogła zostać wyświetlona w kinach.

"Dlatego wybrałem HBO. Wiem, że film zostanie wyświetlony w całości i już cieszę się na myśl, że zaprezentuję widzom moją historię o Matcie Hari" - mówi Robert Altman.

Reklama

Decyzja o wyborze aktorki, która wcieli się w niechlubną bohaterkę I wojny światowej, nie była przypadkowa.

"Odkąd zdecydowałem się na realizację filmu o Matcie Hari, wiedziałem, że może ją zagrać tylko Cate Blanchett" - wyjaśnia reżyser.

Na razie nie wiadomo, kiedy rozpoczną się prace na planie telewizyjnej opowieści.

Urodzona w Holandii w 1876 roku Margaretha Geertruida MacLeod była córką bogatego kapelusznika i dzięki temu mogła zdobyć wykształcenie w szkole w Leiden. W 1895 roku poślubiła oficera Holenderskiej Armii Kolonialnej, kapitana Campbella MacLeoda, który z pochodzenia był Szkotem.

W latach 1897-1902 jej mąż służył w Indiach Wschodnich; mieszkali na Jawie i Sumatrze. Małżeństwo nie było szczęśliwe i - choć mieli dziecko - para po powrocie do Europy żyła w separacji. Margaretha przeniosła się do Paryża, gdzie od 1905 roku pracowała pod pseudonimem "Lady MacLeod", jako tancerka w kabarecie.

Wkrótce zmieniła go na "Mata Hari" (po malajsku: "oko dnia", czyli słońce). Była bardzo atrakcyjna, występowała nago, więc szybko zrobiła "karierę" nie tylko w samym Paryżu, ale i innych miastach Europy. Kochanków zmieniała jak rękawiczki, wielu z nich było wysoko postawionymi osobistościami. Po wybuchu I wojny światowej Mata Hari przeniosła się do Hagi. Prawdopodobnie tam niemiecki konsul zaoferował jej pracę w wywiadzie. Gdy powróciła do Paryża, została aresztowana. Przyznała, że przekazała Niemcom pewne informacje, jednak wyłącznie bezwartościowe.

13 lutego 1917 roku Mata Hari została osądzona i skazana na śmierć. Wyrok pluton egzekucyjny wykonał 15 października 1917 roku. Do dzisiaj nie ma jednoznacznych dowodów na współpracę Maty Hari z niemieckim wywiadem.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Robert Altman | Cate Blanchett | opowieść | HBO | robert

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje