Reklama

Reklama

Alan Parker: Pieniądze z Ameryki

Alan Parker , gość tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego, zrealizował wiele swoich filmów w Stanach Zjednoczonych. Tylko amerykańskie pieniądze umożliwiły mu realizację niektórych projektów. Parker, członek Europejskiej Akademii Filmowej, jest jednak szalenie sceptyczny, jeśli chodzi o ocenę amerykańskiej kinematografii.

Reżyser od trzech lat próbuje zebrać pieniądze na projekt filmu o Juriju Gagarinie, pierwszym kosmonaucie świata. Amerykanie nie są skłonni na finansowanie filmu, gdyż - wedle słów Parkera - przeszkadza im, że to "zły" bohater wygrywa.

Brytyjski reżyser podzielił się refleksjami na temat współczesnej kinematografii brytyjskiej.

- Tradycyjnie brytyjskie kino było finansowane przez wsparcia rządowe i podatki. Te ulgi zostały w zeszłym roku zniesione i nie wprowadzono na ich miejsce żadnych nowych, co wprowadziło zamieszanie - rozpoczął Parker.

Reklama

- Z tego powodu filmy robione w Wielkiej Brytanii, jak np.Harry Potter, mogą wkrótce zmienić miejsce swojej produkcji. Nikt już nie zrobi takich filmów w Anglii.

- Problem w tym, że pomimo tego, że mówimy po

angielsku i robimy filmy po angielsku, to zawsze zdominowani byliśmy przez kino amerykańskie. Nie ma czegoś takiego jak brytyjski przemysł filmowy, bo zawsze stoją za nim amerykańskie pieniądze - angielski twórca nie krył rozżalenia tym stanem rzeczy.

Przeciwstawienie sobie kina europejskiego i amerykańskiego nie jest być może zbyt oryginalnym podziałem, Parker jednak wysnuwa z tej opozycji egzystencjalne konsekwencje.

- Poważnym problemem kina europejskiego jest to, że ludzie, z wielu różnych powodów, nie chodzą na nie do kina. Z kolei kino amerykańskie posiada ogromną widownię, ale nie mówi nic istotnego. Zajmuje się bardziej sprzedażą filmów, nich ich oglądaniem. Zajmuje się kreowaniem nierealnego świata, a nie dostarcza nam wiedzy o świecie, w którym żyjemy - zakończył diagnozę amerykańskiego kina Parker.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kino | film

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje