Reklama

Reklama

50 lat "Noża w wodzie" Polańskiego

Mija 50 lat, kiedy Roman Polański nakręcił na Mazurach "Nóż w wodzie". Z tej okazji w Giżycku odbędzie się w czwartek, 1 września, filmowe święto. Miłośnicy filmu będą mogli obejrzeć filmowy jacht "Christine", który w rzeczywistości nazywa się "Rekin" oraz plenerowy pokaz filmu.

Premiera filmu "Nóż w wodzie" odbyła się 9 marca 1962 roku, ale prace na Mazurach trwały latem 1961 roku. Mija zatem 50 lat od realizacji tej wybitnej produkcji Roman Polańskiego.

Jak poinformowała Małgorzata Kulas z Centrum Promocji, 50-lecie filmu organizowane jest w Giżycku, ponieważ debiut filmowy, czyli kultowy "Nóż w wodzie" Roman Polański kręcił na mazurskich akwenach, m.in. w Giżycku na jeziorze Kisajno. To był pierwszy pełnometrażowy film fabularny wybitnego reżysera i jedyny nakręcony w całości w Polsce.

Akcja filmu dzieje się na mazurskich jeziorach, po których pływa luksusowy jak na owe czasy jacht "Christine" należący do wziętego dziennikarza sportowego Andrzeja (Leon Niemczyk) i jego żony Krystyny (Jolanta Umecka). Małżeństwo zabiera na jacht spotkanego po drodze chłopaka (Zygmunt Malanowicz)...

Reklama

Film zawiera wszystkie późniejsze elementy produkcji Polańskiego: zamknięta przestrzeń i narastający konflikt głównych bohaterów. Początkowo Polański chciał sam zagrać chłopaka. Skończyło się na podłożeniu głosu reżysera do roli Malanowicza.

Po nominacji "Noża..." do Oskara Polański odrzucił propozycję nakręcenia w Ameryce remake'u filmu.

Żeglarze, obsługa filmu oraz pracownicy inspektoratu żeglugi śródlądowej w Giżycku pamiętają, że Polański ostro trzymał w ryzach całą ekipę filmową. Niektórzy wspominają go wręcz jako wyniosłego w stosunku do aktorów i osób z obsługi; reżyser znany był także z tego, że często nie przebierał w słowach. Wiele lat później Polański odwiedził bywającego w tej okolicy producenta Lwa Rywina, z którym omawiał szczegóły przygotowywanego akurat "Pianisty".

Słynny reżyser dał się nawet namówić na odwiedziny stanicy Almaturu (obecnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej) i filmowej żaglówki, ale w ostatniej chwili motorówka z Polańskim zawróciła, bo na jeziorze rozpętała się burza.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: noże | Roman Polański | nóż | Nóż w wodzie | 50+

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL