Reklama

"Seks bez tajemnic": Ewa Kasprzyk obala mity

Co aktorka i ambasadorka kampanii promującej postawy prozdrowotne u osób po 50. roku życia sądzi o sferze seksualnej osób starszych? Ewa Kasprzyk opowiedziała o tym w rozmowie z Martą Szulawiak-Turską w drugim odcinku programu "Seks bez tajemnic".

Zdarza się, że widok całującej się pary, budzi oburzenie przypadkowych obserwatorów. A co jeśli ci "zakochani" są po sześćdziesiątce? Czy seniorzy mają prawo do namiętności? Jak wygląda życie seksualne na emeryturze? Jaka pozycja jest bezpieczna w mocno zaawansowanym wieku?

Reklama

W drugim odcinku programu "Seks bez tajemnic" prowadząca Marta Szulawiak-Turska odsłoni tajemnice alkowy seniorów. Okazuje się bowiem, że erotyczne zachowania ludzi starszych to wciąż w Polsce temat tabu. Pożądanie nie zawsze wygasa wraz z wiekiem. O czym prowadząca program miała okazję się przekonać podczas intymnych rozmów z seniorami.

Drugi odcinek programu "Seks bez tajemnic" rozpoczyna się od małej prowokacji. Marta Szulawiak-Turska aranżuje sytuację, w której para seniorów całuje się namiętnie na ulicy. Reakcje przypadkowych przechodniów świadczą o tym, że nie ma w nas zrozumienia dla potrzeb erotycznych starszych ludzi. Słychać opinie, również wśród ich rówieśników, że to nie wypada, jest żenujące, a wręcz gorszące...

Zastanowienie prowadzącej program budzi zjawisko samowykluczenia seniorów z erotyki: 60 procent z nich nie uprawia seksu, mimo że są do tego fizycznie zdolni. Prowadząca spotyka się z typowym polskim małżeństwem, w którym życie seksualne obumarło wraz z wypuszczeniem dzieci z rodzinnego gniazda. Ale czy tak jest zawsze?

Z pewnością nie bez znaczenia jest fakt, że presja społeczna i stereotypy wpychają seniorów w kategorię osób, których potrzeby seksualne wygasły. Na przekór obiegowym opiniom nie wszyscy starsi ludzie wykluczają sferę erotyczną ze swojego życia. W programie mówi o tym m.in. Ewa Kasprzyk - aktorka i ambasadorka kampanii promującej postawy prozdrowotne w sferze seksualnej u osób po 50 roku życia. Jej zdaniem potrzeby seksualne ludzi nie są podporządkowane metryce.

Aktorka w rozmowie z Martą Szulawiak-Turską zwraca uwagę na to, że zdrowie seksualne gwarantuje życiowy balans. "Nie ma chyba nic bardziej korzystnego dla człowieka niż dotyk i poczucie bezpieczeństwa. W moim wieku można się już tylko tym rozsmakowywać" - mówi Ewa Kasprzyk. Zwraca również uwagę na to, że: "Kobiety często same sobie narzucają pewne ograniczenia, tzn. same siebie skazują na to, że w pewnym wieku, pewna strona życia jest już nie dla nich. Myślą, że przeżyły już swoje. Ja tak nie żyję. Nie boję się dotykać czegoś nowego".

"To jest tak samo jak z noszeniem krótkich spódniczek. Istnieje stereotyp, że w pewnym wieku już nie wypada. Jeśli jednak pojeździsz trochę po świecie i zobaczysz, jak żyją rówieśnicy w moim wieku w innych krajach, to nabierasz pewnej odwagi" - dodaje aktorka.

Pożądanie nie wygasa z wiekiem, czego przykładem jest osławiony Ciechocinek i krążące legendy o seksualnych ekscesach kuracjuszy. Dancingi międzypokoleniowe, szybkie randki i szybkie numerki - to prawdziwa enklawa wolności seksualnej, gdzie starsi mogą funkcjonować bez żadnych ograniczeń obyczajowych. Widzowie programu będą mieli okazję sprawdzić to na własne oczy za sprawą Marty Szulawiak-Turskiej, która zostaje wpuszczona za szczelnie zamknięte drzwi pokoi seniorów w Ciechocinku...

To tylko "wierzchołek góry lodowej", jaką są zwyczaje seksualne Polaków po sześćdziesiątce. Prowadząca program "Seks bez tajemnic" spotyka się z seniorami, którzy zmieniają partnerki, jak przysłowiowe rękawiczki. Odwiedza żonę jednego z kuracjuszy i rozmawia z nią o swobodnym życiu seksualnym męża "na wyjeździe". A także zgłębia tajniki zjawiska seksturystyki wśród seniorów.

Jak ważna jest dla seniorów sfera erotyczna? Jak bardzo są otwarci na nowe doznania? I w końcu, jak wiele wiemy o zwyczajach seksualnych Polaków? Nowy odcinek programu "Seks bez tajemnic" w środę, 29 kwietnia, o godzinie 22:30 w telewizji TLC.

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje