Reklama

Zwierzyniec 2008

Partytury Roberta Rozmusa

Nie ma to jak nieme kino z muzyką na żywo. Dla uczestników LAF-u w Zwierzyńcu Robert Rozmus - kompozytor i dyrygent, przygotował dwie kompozycje do "Ostatniego rozkazu" i "Mogiły nieznanego żołnierza".

Rafał Rozmus jest absolwentem PWSzM I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Ukończył klasę skrzypiec. Już jako dziecko komponował prostą muzykę elektroniczną. Muzyką klasyczną zajmuje się od 1988 roku. Tworzy kompozycje do filmów wyświetlanych w Zwierzyńcu i w Iluzjonie Filmoteki Narodowej. Od ubiegłego roku opracowuje kompozycje do serii niemych filmów, jakie Filmoteka Narodowa zamierza wydać w formacie DVD.

Reklama

W Zwierzyńcu mieliśmy okazję wysłuchać publicznego prawykonania muzycznego podkładu do filmu "Mogiła nieznanego żołnierza" z 1927 roku, w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Jest to pierwszy z utworów przygotowanych przez kompozytora dla Filmoteki Narodowej.

Dzień przed projekcją "Mogiły nieznanego żołnierza" mini orkiestra Rafała Rozmusa ilustrowała muzyką film Josepha von Sternberga "Ostatni rozkaz". Oba pokazy silnie zapadły w pamięć wszystkim widzom. Kompozycje Rozmusa doskonale splatają się z obrazami, budując dramaturgię wysokich lotów, a równocześnie nie wychodzą na pierwszy plan. Rozmus czuje film i doskonale potrafi dopasować do niego swoją muzykę.

Bartosz Stoczkowski, Zwierzyniec

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: mogiły | nieme kino | na żywo