Reklama

"Wałęsa" Wajdy

"Wałęsa": Prywatne sytuacje

Pełni energii, uradowani, zakochani. Ona w niebieskiej sukience do kostek, on w brązowym garniturze i adidasach. Dopiero po chwili widać, że to nie współcześni młodzi w strojach vintage, ale doskonale ucharakteryzowani na Danutę i Lecha Wałęsów - Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz.

Rzut oka na sesję zdjęciową do plakatu filmu "Wałęsa" nie pozostawia wątpliwości, że w filmie zobaczymy Wałęsów w bardzo prywatnych sytuacjach.

Reklama

Zdobywca Oscara - Andrzej Wajda, przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji, to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń.

Po "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza" film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. "Wałęsa" to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.

Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.

"Wałęsa" trafi do kin 4 października.


Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Wałęsa. Człowiek z nadziei | prywatnie | sytuacja