Reklama

Tofifest 2010

Rekordowe Tofifest

Blisko 600 filmów z 56 krajów zgłoszono do konkursów siódmej edycji festiwalu filmowego Tofifest. Wśród zgłoszeń znalazły się filmy znane z Cannes, Berlinale, Locarno, Pusan i Rotterdamu oraz zupełne premiery. Tak duży odzew filmowców i producentów jest potwierdzeniem znaczenia Tofifest na polskiej i europejskiej mapie festiwalowej. W tym roku Tofifest odbędzie się pod nowym hasłem "Filmy są dla ludzi".

"Mimo dosyć krótkiego czasu jaki daliśmy filmowcom i producentom, do festiwalowych konkursów zgłoszono największą w historii Tofifest liczbę filmów. To cieszy, tym bardziej, że tak duża liczba nadesłanych filmów potwierdza, iż świat filmu docenia nasze znaczenie na festiwalowej mapie Polski i Europy" - mówi Kafka Jaworska, dyrektor Tofifest.

Reklama

Liczba zgłoszeń jest tym bardziej imponująca, że toruński festiwal przyjmuje do konkursów jedynie filmy fabularne. Filmy pełno i krótkometrażowe zgłaszane na tegoroczny Tofifest były prezentowane na takich festiwalach jak Cannes, Berlinale, Locarno, Pusan i Rotterdam oraz na największych imprezach krótkometrażowych - Oberhausen i Clermont - Ferrand. Zgłoszono też wiele europejskich i światowych premier.

Wśród nadesłanych tytułów swoich reprezentantów zgłosiły tak "egzotyczne" na filmowej mapie świata kinematografie jak Kuba, Kosowo, Kongo czy Nigeria. Pojawiły się nawet obrazy z Autonomii Palestyńskiej. Najwięcej filmów nadesłano z Niemiec, Hiszpanii i Izraela oraz Szwajcarii.

Tofifest staje się powoli miejscem spotkań filmowych, prezentującym zjawiska filmowe będące historią i dniem obecnym kinematografii światowej. Festiwal nie zapomina jednocześnie o swoich niezależnych korzeniach - nadal promuje kino, które chce dyskutować o otaczającym nas świecie, filmy frapujące i buntownicze.

Tofifest 2009, który odbędzie się w dniach 26 czerwca - 3 lipca, jest międzynarodową imprezą filmową, która od siedmiu lat odbywa się w Toruniu. Festiwal odwiedzali tacy goście jak Agnieszka Holland, dwukrotnie nominowany do Oscara Miroslav Ondricek, Emmanuelle Seigner, Katarzyna Figura czy Krystyna Janda. Impreza co roku prezentuje na kilkuset pokazach ponad 150 filmów, w tym wiele polskich premier.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Cannes | festiwal | filmy