Reklama

Sprawa Polańskiego

Reklama

Roman Polański odebrał statuetkę za Najlepszy Polski Film 20-lecia

"Dziękuję za to wspaniałe przyjęcie. I za tę wspaniałą nagrodę. Ten film jest moim talizmanem. Mimo że otrzymał Złotą Palmę i Oscara, ta nagroda ma dla mnie szczególną wartość, bo jest to nagroda publiczności."- powiedział Roman Polański, odbierając statuetkę. Jego film "Pianista" z 2002 roku został nagrodzony w plebiscycie na Najlepszy Polskim Film Dwudziestolecia organizowanym przez Fundację Legalna Kultura z okazji jubileuszu 20-lecia Polskich Nagród Filmowych Orły.

Roman Polański z Nagrodą za film XX-lecia Orłów

Wybitny reżyser odebrał statuetkę w trakcie uroczystej Ceremonii Orłów, która odbyła się 26 marca w Teatrze Polskim w Warszawie. Fundacja Legalna Kultura na początku lutego ogłosiła internetowy Plebiscyt na Najlepszy Polski Film Dwudziestolecia. Zwycięzcę wybrano spośród produkcji, które zdobyły Orły za Najlepszy Film w latach 1999-2017. 

Obecny na sali reżyser podkreślił, że nie spodziewał się wyróżnienia. - Ten film jest moim talizmanem. Ta nagroda ma wielkie znaczenie dla mnie i dla tego filmu. Dwadzieścia lat temu otrzymał wiele nagród, w tym Złotą Palmę, Oscary itd., ale to wszystko były nagrody dane przez filmowców i akademie. A ta nagroda jest od publiczności. Po dwudziestu latach otrzymanie takiej nagrody ma dla mnie niesłychane znaczenie - powiedział Polański.

Reklama

Dziennikarz Wojtek Krzyżaniak zwrócił jednak uwagę na pewną niezręczność związaną z honorowaniem reżysera, oskarżonego w przeszłości o seksualne kontakty z nieletnią. "W świecie światowego showbizu w związku z akcją #MeToo piętnuje się facetów nawet za bardzo dawne 'grzechy', a u nas imć Polański otrzymuje owacje na stojąco. Coś tu nie tak? Czy się mylę?" - napisał na Facebooku.

Ekranizacja wspomnień Władysława Szpilmana została zrealizowana przez Polańskiego w 2001 roku (premiera filmu w 2002 roku). "Pianista" to przejmujący obraz zmagań polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia, który w trakcie wojny walczy o przetrwanie i ukrywa się samotnie w ruinach okupowanej Warszawy. Do tej pory filmowa historia Szpilmana została nagrodzona m.in. ośmioma Orłami, trzema Oscarami i Złotą Palmą w Cannes.

Obok "Pianisty" najwięcej głosów w Plebiscycie Legalnej Kultury zdobyły filmy "Bogowie" (2014) w reżyserii Łukasza Palkowskiego i "Wesele" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Większość produkcji biorących udział w konkursie Fundacji można obejrzeć w legalnych źródłach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Roman Polański

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje