Reklama

Oscary 2019

Reklama

Agnieszka Holland: Matematyka jest bezlitosna

Emocje były umiarkowane, matematyka jest bezlitosna - powiedziała dziennikarzom Agnieszka Holland tuż po zakończeniu gali oscarowej. "Green Book" jest taką poczciwą konfekcją - oceniła zdobywcę Oscara w kategorii najlepszy film.

"'Roma' niewątpliwie była jednym z lepszych filmów kandydujących do tegorocznych Oscarów. W moim pojęciu lepszym niż "Green Book", który jest taką poczciwą konfekcją. Wygrało takie stare Hollywood" - powiedziała Holland.

Reżyserka wyraziła nadzieję, że Joanna Kulig i Tomasz Kot dostaną szansę zaistnienia w światowym kinie, podkreślając, że już otrzymali intratne propozycje. Według jej przypuszczeń sporą szansę na karierę w Hollywood ma również Łukasz Żal. "Operatorom za granicą jest najłatwiej, bo mogą mieć obcy akcent. U aktorów największą barierą jest jednak angielski, zwykle nie tak doskonały, żeby nie dało się poznać, że nie są cudzoziemcami" - powiedziała.

Reklama

Holland dodała, że niezależnie od werdyktu Amerykańskiej Akademii Filmowej trzy nominacje dla "Zimnej wojny" są wielkim sukcesem. "W przypadku filmu nieanglojęzycznego zdarza się to szalenie rzadko" - podkreśliła.

Zauważyła, że za sukcesem "Romy" stały nie tylko walory artystyczne, ale i finanse, które w promocję filmu włożył Netflix. "Film obcojęzyczny musi się mocno promować, jeżeli ma startować w kilku kategoriach. Netflix wyciągnął wszystkie atuty finansowe i PR-owskie. Dlatego mówię o matematyce. Kiedy głosuje kilka tysięcy członków Akademii, to aby zagłosować, muszą dany film obejrzeć. Przypuszczam, że na każdego widza 'Zimnej wojny' przypadło pięciu lub dziesięciu widzów 'Romy'. Tak to wygląda" - oceniła Holland.

Zapytana o ocenę "Zimnej wojny" odpowiedziała: "Mnie ten film ogromnie przejął, ale 'Roma' jest przepiękna. To trochę jak porównywać figi z daktylami".


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Agnieszka Holland

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy