Reklama

Oscary 2008

Wigilia na "Plebanii"

Nawet wigilijny wieczór na plebanii proboszcza Antoniego nie będzie wolny od codziennych trosk, ale pozwoli na nie spojrzeć z dystansu. Nie zabraknie też niespodziewanych gości.

Nad proboszczem Antonim Wójtowiczem (Włodzimierz Matuszak) zbierają się czarne chmury. Jego spotkanie z biskupem wcale nie przebiegnie w świątecznej atmosferze.

Już od dłuższego czasu do kurii trafiały informacje od "zatroskanych wiernych". Co mają za złe księdzu?

Zbyt łatwo ich zdaniem ulega nowinkom, nie dba o autorytet, spoufala się z trudną młodzieżą. Zaszkodzi mu też obrona chorego proboszcza z Hyliczek. Czy biskup poważnie potraktuje donosy? Jakie decyzje podejmie?

Prawo kanoniczne daje mu ogromną władzę. Nic dziwnego, że babcia Józia (Katarzyna Łaniewska) będzie popłakiwała przy gotowaniu świątecznych specjałów. Przy tym przewiduje poważne kłopoty, bo zna nieugięty charakter księdza Antoniego.

Reklama

Wigilijne przygotowania doprowadzą do sporu między Iwoną (Karolina Nolbrzak) i Mateuszem (Michał Sieczkowski). Ona zdecydowanie odmówi pójścia na plebanię. Zdaje się, że nie chce tam kogoś spotkać...

Tracz (Dariusz Kowalski) postanowi natomiast zaprosić Karola (Adam Bauman) i usłyszy, że to nie jest dobry moment. Chyba spędzi Wigilię w samotności. A jednak wieczór przyniesie uspokojenie. Iwona da się przekonać Mateuszowi, Tracza odwiedzi Osa (Maciej Wilewski) z żoną (Patrycja Szczepanowska).

Nieoczekiwani goście zjawią się na plebanii. To górale wracający po koncercie, który grali za darmo na Wigilii dla bezdomnych. Po awarii samochodu wiadomo będzie, że nie zdążą do domów.

Proboszcz, zgodnie z tradycją, zaprosi ich do stołu. A kiedy usłyszymy zaśpiewane przez górali słowa "Wzgardzony, okryty chwałą" poczujemy magię tego świętego wieczoru.

IP

Chcesz obejrzeć swój ulubiony serial, film, teleturniej? Sprawdź nasz program telewizyjny - mamy na liście ponad 200 stacji!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o swoich ulubionych produkcjach, zajrzyj na wortal Świat seriali.pl

Więcej czytaj w magazynie "Tele Tydzień"

Tele Tydzień

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Włodzimierz Matuszak | 'Plebania' | "Plebania" | Wigilia | Nie | serial | Plebania