Oscary 2018

Oscary 2018: "Pokot" bez szans na nagrodę Akademii Filmowej

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę filmów, które będą ubiegały się o nominację w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Niestety, nie ma niej filmu Agnieszki Holland "Pokot". Kto ma szansę na Oscara?

Daniela Vega w filmie "Fantastyczna kobieta"

Na liście, którą ogłoszono 14 grudnia, znalazło się dziewięć filmów. Nie ma na niej filmu zgłoszonego przez Polskę, czyli obrazu "Pokot" Agnieszki Holland.

Reklama

Na oscarową nominację mają takie filmy, jak szwedzka produkcja Rubena Ostlunda "The Square", która zdobyła Złotą Palmę na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz rosyjski dramat "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa, opowiadający o rozwodzącej się parze, szukającej zaginionego syna, który zdobył Nagrodę Jury w Cannes.

O nominację walczyć będą również: film "Felicite" Senegalczyka Alaina Gomis, który zdobył Grand Prix Jury w Berlinie oraz obraz węgierskiej reżyserki Ildiko Enyedi "Dusza i ciało", który otrzymał Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu tegorocznego Berlinale i Złotą Żabę na festiwalu Camerimage w Bydgoszczy.

Jak podkreśla magazyn "Hollywood Reporter", zaskakujące jest pominięcie filmu Angeliny Jolie "Najpierw zabili mojego ojca" (First They Killed My Father) zgłoszonego przez Kambodżę, który zdobył nominację do Złotego Globu.

Lista filmów została wybrana spośród 92 tytułów zgłoszonych przez poszczególne kraje. Tytuły pięciu nominowanych filmów w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny poznamy 23 stycznia 2018 roku.

Filmy walczące o nominację do Oscara:

"Fantastyczna kobieta" (A Fantastic Woman), reż. Sebastián Lelio (Chile)
"W ułamku sekundy" (In the Fade), reż. Fatih Akin (Niemcy)
"Dusza i ciało" (On Body and Soul), reż. Ildikó Enyedi (Węgry)
"Foxtrot", reż. Samuel Maoz (Izrael)
"The Insult", reż. Ziad Doueiri (Liban)
"Niemiłość" (Loveless), reż. Andriej Zwiagincew (Rosja)
"Felicite", reż. Alain Gomis (Senegal)
"Inxeba. Zakazana ścieżka" (The Wound), reż. John Trengove (RPA)
"The Square", reż. Ruben Östlund (Szwecja)

90. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 4 marca 2018 roku.


Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2018