Reklama

Oscary 2016

Spór o "białe" nominacje do Oscarów: Czas na poważne zmiany

Cheryl Boone Isaacs, szefowa Amerykańskiej Akademii Filmowej odniosła się w specjalnym oświadczeniu do sporu wokół tegorocznych nominacji do Oscarów.

Cheryl Boone Isaacs, szefowa Amerykańskiej Akademii Filmowej odniosła się w specjalnym oświadczeniu do sporu wokół tegorocznych nominacji do Oscarów.
John Krasinski i szefowa Akademii Cheryl Boone Isaacs ogłaszają nominacje do Oscarów 2016. Nominowani aktorzy? Wyłącznie biali... /AFP

Zapowiedzi bojkotu ceremonii wywołał fakt, że nominowani są prawie wyłącznie biali. "To trudna, ale ważna rozmowa. Czas na poważne zmiany" - napisała Boone Isaacs.

Szefowa Akademii przypomniała, że już kilka lat temu podjęto próby wprowadzenia do tego gremium większej różnorodności, co przełożyłoby się na kształt oscarowych nominacji.

"Zmiany nie przychodzą tak szybko, jak by się chciało. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej" - oceniła.

Boone Isaacs podkreśliła, że już kiedyś, w latach 60. i 70. Akademia musiała się zmienić - dopuścić do głosu więcej młodych filmowców. Wśród obecnie stojących przed nią wyzwań wymieniła otwarcie się na ludzi różnych ras, grup etnicznych i orientacji seksualnych.

Reklama

"Widzimy realne obawy naszej społeczności. Jestem wdzięczna tym wszystkim, którzy chcą razem z nami iść do przodu" - podsumowała Cheryl Boone Isaacs.

Tegoroczna ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 28 lutego. Poprowadzi ją Chris Rock. Polscy filmowcy nie zdobyli w tym roku żadnej nominacji.

Oto oświadczenie Cheryl Boone Isaacs, szefowej Amerykańskiej Akademii Filmowej, przyznającej Oscary!

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2016