Oscary 2016

Pierwsza w historii transpłciowa osoba nominowana do Oscara, bojkotuje ceremonię

Anohni, pierwsza w historii osoba transpłciowa nominowana do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, zbojkotuje tegoroczną ceremonię. Swą decyzję uzasadniła w tekście, opublikowanym w serwisie Pitchfork.

Anohni, czyli Antony Hegarty

Anohni, czyli Antony Hegarty, mówi o sobie w rodzaju żeńskim. Artystka ma szansę na Oscara za najlepszą piosenkę "Manta Ray" do filmu dokumentalnego "Ginący świat". W przeciwieństwie do Sama Smitha czy Lady Gagi, Anohni nie została poproszona przez Akademię o wykonanie swego utworu. Podobno z powodu ograniczeń czasowych...

Reklama

"Jestem jedyną transpłciową wykonawczynią nominowaną do Oscara w historii i dziękuję za to artystom, którzy mnie nominowali" - wyznała Anohni.

"Byłam w Azji, gdy się dowiedziałam. Popędziłam do domu, by coś przygotować, na wypadek, gdyby nominowani za piosenkę mieli coś wykonać. Wszyscy dzwonili z gratulacjami. Tydzień później Sam Smith, Lady Gaga i zespół Weekend zostali ogłoszeni jako punkt rozrywkowy wieczoru, a pozostali wykonawcy mieli być wyjawieni później. Zdezorientowana, usiadłam i czekałam. (...) Ale czas mijał i nikt się nie odezwał".

W dalszej części tekstu piosenkarka wyraża swój smutek i rozczarowanie zachowaniem Akademii oraz krytykuje Amerykę.

"Zdecydowałam się nie uczestniczyć w tegorocznej gali oscarowej. Nie pozwolę zmusić się do uległości! Będą starali się nas przekonać, że chcą dla nas jak najlepiej i będą wymachiwać flagami równości i fałszywej moralności. Ale nie zapominajcie, że wielu z tych celebrytów jest w kieszeni wielkich korporacji, które interesują jedynie wasze pieniądze. (...) Ameryka chce tylko więcej potęgi i kontroli".

Podczas gali 28 lutego nie zostanie wykonana także inna nominowana piosenka - "Simple Song 3" z filmu "Młodość" Paola Sorrentino.