Reklama

Oscary 2014

Oscary 2014: Aktorski drugi plan

Oscarowa noc już 2 marca. Kto tym razem zdobędzie upragnioną złotą statuetkę? Przed państwem kandydaci do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii aktor drugoplanowy i aktorka drugoplanowa. Komu los będzie sprzyjał?

Co roku członkowie Akademii nominują grono dwudziestu aktorów i aktorek. Za każdym razem wśród nominowanych są zarówno nazwiska dobrze znane, jak i całkiem zaskakujące. Tak też jest i w tym roku.

Reklama

W kategoriach drugoplanowych na liście znaleźli się m.in. Julia Roberts, Jennifer Lawrence, Michael Fassbender i Bradley Cooper. Ich znamy, ale kim są Barkhad Abdi i Lupita Nyong'o?

Przyjrzyjmy się zatem wszystkim nominowanym do nagród aktorskich w kategoriach drugoplanowych.

Zapraszamy na relację na żywo z 86. ceremonii wręczenia Oscarów, którą w nocy z 2 na 3 marca będzie można śledzić na stronach INTERIA.PL!

Transmisję 86. gali wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej będziemy mogli zobaczyć na antenie Canal+. Telewizyjny wieczór rozpocznie się o godz. 2.30 w nocy z 2 na 3 marca. Poprzedzi ją półgodzinna relacja na żywo z czerwonego dywanu sprzed Dolby Theatre, w którym odbędzie się uroczystość.

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Jeśli spodobał się wam Barkhad Abdi w "Kapitanie Philipsie" - musicie cierpliwie poczekać na więcej, ponieważ rola somalijskiego pirata-porywacza to jego aktorski debiut.


Jeśli spodobał się wam Bradley Cooper w "American Hustle" - koniecznie zobaczcie go w "Poradniku pozytywnego myślenia", gdzie zagrał wracającego do równowagi byłego pacjenta szpitala psychiatrycznego, zgarniając za ten występ nominację do Oscara. Dobrze ogląda się też "Między wierszami": tu Cooper wciela się w pisarza, który dopuszcza się kradzieży cudzej pracy - i płaci za to wysoką cenę.


Jeśli spodobał się wam Michael Fassbender w "Zniewolonym. 12 Years a Slave" - sprawdźcie jego możliwości w "Głodzie", gdzie wcielił się w więzionego członka IRA prowadzącego protest głodowy, a także w "Jane Eyre" (jako tajemniczy pan Rochester był niekwestionowaną gwiazdą tego kostiumowego dramatu) i we "Wstydzie", z odważną rolą uzależnionego od seksu mężczyzny. Te trzy filmy dadzą wam pełne wyobrażenie o wszechstronności Fassbendera, w którego żyłach płynie niemiecka i irlandzka krew.


Jeśli spodobał się wam Jonah Hill w "Wilku z Wall Street" - sięgnijcie po starą, dobrą komedię "Supersamiec" z jego udziałem, a także po niedawny hit "Moneyball", w którym dotrzymywał kroku samemu Bradowi Pittowi.


Jeśli spodobał się wam Jared Leto w "Witaj w klubie" - przekonajcie się, jak wypadł w biograficznym sportowym dramacie "Prefontaine" i w kultowym już "Requiem dla snu" Darrena Aronofsky'ego.


NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Jeśli spodobała się wam Sally Hawkins w "Blue Jasmine" - radzimy zapoznać się z dwoma najważniejszymi filmami w jej dorobku: "Happy-Go-Lukcy", gdzie dowiodła komediowego zacięcia, i "Made in Dagenham", który przybliża autentyczną historię strajku przeciwko dyskryminacji płciowej, rozpoczętego w 1968 r. przez pracownice fabryki Forda.


Jeśli spodobała się wam Jennifer Lawrence w "American Hustle" - lekturą uzupełniającą będą jej dwie Oscarowe role: w "Poradniku pozytywnego myślenia" (wygrana) i w "Do szpiku kości" (nominacja).

Jeśli spodobała się wam Lupita Nyong'o w "Zniewolonym. 12 Years a Slave" - wybierzcie się do kina na nowy thriller "Non-stop" z jej udziałem i Liamem Neesonem w roli głównej. Przed "Zniewolonym (...)" Lupita - urodzona w Meksyku, a wychowana w Kenii - zagrała tylko w jednym miniserialu, w dodatku pokazywanym w telewizji w RPA.

Jeśli spodobała się wam Julia Roberts w "Sierpniu w hrabstwie Osage" - na pewno z przyjemnością przypomnicie sobie jej słynną rolę w "Pretty Woman", jak również nagrodzony Oscarem aktorski popis, który dała na planie "Erin Brockovich".


Jeśli spodobała się wam June Squibb w "Nebrasce" - sięgnijcie po inny film Alexandra Payne'a z jej udziałem, zatytułowany "Schmidt". June ma również na koncie barwne role drugoplanowe w "Zapachu kobiety" i "Witamy w Mooseport". A pamiętajmy, że ta wyjątkowa aktorka, która karierę rozpoczęła praktycznie w wieku 60 lat, dopiero się rozkręca - mimo iż dobiega osiemdziesiątki!


© 2014 Gayden Wren
Tłum. Katarzyna Kasińska

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Zdecyduj kto dostanie Oscara!

The New York Times

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: kto | Oscary 2014