Reklama

Oscary 2011

Kim są nominowani do Oscara?

Co roku Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej nominuje 20 aktorów i każdego roku osoby te stanowią mieszankę typowanych i niespodziewanych. Obecny rok nie stanowi wyjątku.

Oscarowi weterani, jak Jeff Bridges czy Nicole Kidman otwierają tegoroczną listę, podobnie jak stary, wierny Geoffrey Rush. Ale są też na niej nowicjusze, tacy jak John Hawkes czy Hailee Steinfeld. Kim jest Jacki Weaver?

Reklama

Czasami pojawiają się znane nazwiska, ale nawet zaciekli kinomaniacy mogliby przegapić tytuł filmu w pytaniu: "Javier Bardem ma już jednego Oscara, ale co to jest Piękne? [gra słów - film, o którym pisze autor to "Biutiful", co w pytaniu przetłumaczonym na język polski może być przymiotnikiem, a może być też tytułem filmu - przyp. tłum.]. Wydawać by się mogło, że Amy Adams wystąpiła w setkach filmów, ale czy ktokolwiek widział "The Fighter?".

Uroczysta gala rozdania Oscarów odbędzie się 27 lutego. Oto krótkie opisy tych znanych i tych mniej znanych wraz z rekomendacjami dotyczącymi ich poprzednich kreacji.

NAJLEPSZY AKTOR

JAVIER BARDEM

Kto: Hiszpański aktor, który zaczynał swoja karierę pracując dla legendarnego reżysera Pedro Almodovara. Idzie w ślady bliskiej przyjaciółki i weteranki filmów Almodovara, Penelope Cruz, jeśli chodzi o budowanie kariery na bazie wiarygodności uzyskanej dzięki ojczystemu językowi.

Jego rola umierającego mistrza przestępców scala skomplikowany w typowy dla Alejandro Gonzalez Inarritu dramat, szczególnie w scenach, w których jego charakter uwidacznia się w zachowaniach jego dzieci.

Nie przegap: "To nie jest kraj dla starych ludzi" (2007) dał Bardemowi soczystą rolę do zagrania. Czarnego charakteru zagrał aż do przesady. Jego Anton Chigurh jest najstraszniejszym wielkoekranową kreacją, jaką widział nowy wiek (został nagrodzony Oscarem za najlepszą rolę drugoplanową).

Inne: Bardem po raz pierwszy przyciągnął oko Hollywood, grając kubańskiego pisarza Reinaldo Arenasa w "Zanim zapadnie noc" (2000). Jego pełna niuansów rola jest wciąż uznawana za najlepszą kreację. "Vicky Cristina Barcelona" Woody Allena pokazuje zmysł do komizmu, którego widzowie nie widzieli wcześniej u Bardema.

JEFF BRIDGES

Kto: Mityczny tytuł "Best Actor of His Generation"jest kojarzony z Bridgesem od dobrych 30 lat. Jego rola gburowatego, pijackiego i niezwykle brutalnego Marshala Roostera Cogburna w "Prawdziwym męstwie" ("True Grit") jest tym bardziej imponująca.

Nie przegap: Bridges zagrał w filmie "The Big Lebowski" (1998) rolę, która urasta do rangi ikony. Zagrał łagodnego, nie potrafiącego trzeźwo myśleć hipisa, który wolał, jak się na niego mówiło "Dude". Najśmieszniejszy film braci Coenów ma fabułę, ale jest przede wszystkim pretekstem dla Bridgesa do zachowywania się w sposób typowy dla odgrywanej postaci.

Inne: "Ostatni seans filmowy" ("The Last Picture Show", 1971) wciąż może być uznawany za najlepszy film, w którym wystąpił Bridges. Jego rola zarozumiałego, nerwowego nastolatka w wiosce w Zachodnim Teksasie wciąż jest olśniewająca. Jako śmierdzący alkoholem, mający złą passę piosenkarz country w "Szalone serce" (2009), dzięki któremu zdobył Oscara za Najlepszego Aktora, Bridges zasłużył na dodatkowe uznanie dzięki śpiewaniu, które poszło mu naprawdę nieźle.

JESSE EISENBERG

Kto: Jest oczywiście kontrowersją to, w jakim stopniu film "The Social Network" był w porządku wobec założyciela Facebooka - Marka Zuckerberga. Nie ma natomiast wątpliwości, jeśli chodzi o rolę Eisenberga jako Zuckerberga - to arcydzieło sarkazmu typowego dla maniaków komputerowych, bierno-agresywnego zachowania i bezwzględnej ambicji.

Nie przegap: "Zombieland" (2009) jest tak dobry i oryginalny, jak przerażający.

Inne: Eisenberg gra młodzieńca zabranego w podróż przez spokojnego, obytego w świecie i całkowicie zdesperowanego wujka (Campbell Scott) w "Roger Dodger" (2002) i pokazuje w czarująco wiarygodnej kreacji nastolatka spędzającego swoje ostatnie lato przed pójściem do college'u w parku rozrywki w dającym się lubić filmie "Adventureland" (2009).

COLIN FIRTH

Kto: Zaszufladkowany przez niektórych jako mistrz lekkich jak suflet romantycznych komedii, Firth pokazał nieoczekiwaną głębię w "A Single Man" (2009). Jego kreacja w "Jak zostać królem" ("The King's Speech") jako oniemiałego króla Jerzego VI jest kolejnym triumfem dramatycznym, pełnym subtelnych detali, które oddają męczarnie przeżywane przez mężczyznę.

Nie przegap: To już prawie 20 lat od czsu, gdy Firth zagrał pana Darcy'ego w brytyjskiej, telewizyjnej wersji "Dumy i Uprzedzenia" (1995), ale dla wielu fanów ta kreacja pozostaje jego najważniejszą rolą. Zresztą zasłużenie.

Inne: Na uwagę zasługuje rola Firtha w "Samotnym mężczyźnie" jako profesora-geja w średnim wieku, sparaliżowanego przez ból po śmierci partnera. Zagrał też główną rolę w "Valmont" (1988) Milosa Formana.

JAMES FRANCO

Kto: Jeśli byłbyś reżyserem "127 godzin", kogo byś zaangażował do roli mężczyzny, który spędza praktycznie cały film nie tylko w samotności, ale też uwięziony między skałami? Oczywiście jednego z najlepszych światowych aktorów młodego pokolenia. Franco udowodnił to już wcześniej , ale w przypadku "127 godzin" z definicji "dobry aktor" powinno się wykreślić słowo "młody".

Nie przegap: Zagranie Jamesa Deana, jednego z najbardziej ikonicznych młodych aktorów w historii kina, wymaga odwagi. Rola Franco w produkcji "James Dean" (2001) była tak wybitna, że zapewne niektórzy widzowie nie są go sobie w stanie wyobrazić jako kogokolwiek innego.

Inne: Franco dotrzymuje samemu sobie kroku rolą w "Dochodzeniu" ("City by the Sea", 2002) i pokazuje niespotykany u niego wcześniej zmysł komiczny w "Pineapple Express" (2008).

NAJLEPSZA AKTORKA

ANNETTE BENING

Kto: To pani Warren Beatty. Potrójnie nominowana do Oscara. I jest wiele ludzi, którzy uważają ją za jedną z najlepszych aktorek Hollywood ostatnich 25 lat. W filmie "Wszystko w porządku" ("The Kids Are All Right") wraz z Julianne Moore grają parę lesbijek.

Nie przegap: Seksowna, ambitna i delikatna Virginia Hill grana przez Bening była największym sukcesem wyśmienitego gangsterskiego filmu "Bugsy" (1991). To, dlaczego nie została wtedy nominowana do Oscara, pozostaje tajemnicą.

Inne: Bening pokazuje nieoczekiwany dryg to komedii romantycznych jako lobbystka, która zakochuje się w prezydencie (Michael Douglas) w filmie "Miłość w Białym Domu" ("The American President", 1996) i jest rewelacyjna w roli wyzywającej divy londyńskiej sceny w "Julii" ("Being Julia", 2004).

Zobacz zwiastun filmu "Wszystko w porządku":

NICOLE KIDMAN

Kto: Zagrała w "Rabbit Hole" matkę, która traci swojego ukochanego syna w wypadku samochodowym. Oglądanie jej, gdy za wszystko obwinia męża (Aaron Eckhart) i samą siebie, przekornie nawiązując do kierowcy, który zabił ich syna, sprawia widzowi ból.

Kidman może zagrać we wszystkich filmach - od fantasy do kina akcji, ale wydaje się, że lepiej jej się gra role porywczych kobiet, dla których wszystkie chwyty są dozwolone w "babskich filmach", których zawsze było malo w Hollywood.

Nie przegap: Kidman zdobyła Oscara za najlepszą rolę żeńską w "Godzinach" (2002) i zasłużyła na niego. Jej rola Virginii Woolf jest tak daleka od typowych dla niej kreacji, jak tylko to możliwe.

Inne: Kidman perfekcyjnie zagrała w filmie "Inni" (2001) i jej szczere zaangażowanie w "Wzgórze nadziei" (2003) jest tym, co czyni tę potężną Wojnę Secesyjną epickim dziełem na miarę człowieka.

JENNIFER LAWRENCE

Kto: 20-letnia Lawrence wystąpiła jedynie w garstce filmów. Po jej roli w "Winter's Bone" ("Do szpiku kości") powinny do niej masowo spływać propozycje i w ciągu najbliższych kilku lat zapewne zobaczymy, że się opłacało w nią zainwestować.

Nie przegap: W "The Beaver" Lawrence dołącza do Jodie Foster, Mela Gibsona i Antona Yelchin w dziwacznej historii o mężczyźnie (Gibson), który może się porozumiewać tylko przez marionetkę.

Inne: Jej najbardziej przystępnym filmem jest "The Bill Engvall Show" (2007-2009), w którym zagrała córkę terapeuty.

NATALIE PORTMAN

Kto: Tak, wystąpiła w trzech częściach "Gwiezdnych Wojen". Ma to już za sobą. Do czasu, gdy wkroczyła do świata George'a Lucasa, już zdążyła udowodnić swój talent w "Leon zawodowiec" (1994), dotrzymując kroku (w wieku zaledwie 12 lat) Jeanowi Reno i Gary'emu Oldmanowi. W "Czarnym łabędziu" jej halucynogeniczna postać ze świata baletu jest co najmniej wciągająca.

Nie przegap: "V for Vendetta" (2006). Tak, dała sobie ogolić głowę przed kamerą, ale prawdziwa historia jest portretem młodej kobiety dorastającej do roli buntowniczki.

Inne: Portman zagrała zwykłą, amerykańską dziewczynę w "Garden State" (2004) i udowodniła, że może być tak niepoprawnie zabawna, jak żadna inna aktorka. W "Kochanice króla" (2008) wraz ze Scarlett Johansson w perfekcyjny sposób pokazały, że są idealnym duetem sióstr rywalizujących o względy Henryka VIII.

MICHELLE WILLIAMS

Kto: Wciąż może być najbardziej rozpoznawana dzięki roli w "Jeziorze marzeń" (1998-2003) lub narzeczonej Heatha Ledgera, ale Williams od lat stara się udowodnić, że jest kimś więcej. Niewiele osób widziało "Blue Valentine,", ale ci, którzy widzieli, jednogłośnie twierdzą, że Williams ma talent.

Nie przegap: Poznała Ledgera podczas kręcenia "Tajemnica Brokeback Mountain" (2005), filmu, który pokazał ich małżeństwo pełne problemów i sprawił, że opowieść stała się czymś więcej niż "kowbojsko-gejowskim obrazkiem".

Inne: "The Station Agent" (2003) dał Williams pierwszą ważną rolę - zręcznie poradziła sobie z trudną częścią w wyzwaniu Charlie Kaufmana pt. "Synecdoche, New York" (2008).

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Jeśli podobał ci się Christian Bale w "The Fighter"... zobacz wciągającą rolę Dietera Denglera w "Operacja Świt" (2007) lub jego ambitną kreację postaci Bruce'a Wayne'a w "Batman: Początek" (2005).

Jeśli podobał ci się John Hawkes w "To nie jest kraj dla starych ludzi"... zobacz jego rolę w "Deadwood" (2004-2006), "Taken" (2002), lub "Miracle at St. Anna" (2008).

Jeśli spodobał ci się Jeremy Renner w "The Town"... będziesz pod wrażeniem jego nominowanej do Oscara roli w "The Hurt Locker" (2009) lub mniejszej roli w "Zabójstwie Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda" (2007).

Jeśli podobał ci się Mark Ruffalo w "Wszystko w porządku" ("The Kids Are All Right")... sięgnij po jego przełomową rolę w "You Can Count on Me" (2000) lub "Dziś 13, jutro 30'' (2004).

Jeśli podobał ci się Geoffrey Rush w "Jak zostać królem" (The King's Speech")... spodoba ci się prawdopodobnie jego rola pianisty w "Blasku" ("Shine", 1996) i angielskiego komika w "Peter Sellers: Życie & Śmierć" ("The Life and Death of Peter Sellers", 2004).

Zobacz zwiastun filmu "Fighter":

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Jeśli podobała ci się Amy Adams w "The Fighter"... zobacz ją koniecznie w roli ciężarnej, wesołej dziewczyny ze wsi w "Junebug" (2005) lub disneyowskiej księżniczki w realnym świecie w filmie "Zaczarowana" (2007).

Jeśli podobała ci się Helena Bonham Carter w "Jak zostać królem" ("The King's Speech")... w twoim guście powinna być również jej rola w "Pokoju z widokiem" (1985) i "Miłości i śmierci w Wenecji" (1997).

Jeśli podobała ci się Melissa Leo w "The Fighter" ... będziesz na pewno chciał zobaczyć "Frozen River" (2008) - dzięki tej roli była nominowana do Oscara jako Najlepsza Aktorka; nie wspominając już o ''21 gramów'' (2003) i "Trzech pogrzebach Melquiadesa Estrady" (2005).

Jeśli podobała ci się Hailee Steinfeld w "Prawdziwym męstwie "("True Grit")... cóż, śledź jej kolejne role, ponieważ to był dopiero debiut filmowy tej 14-latki. Ma na swoim koncie kilka ról telewizyjnych, ale bez wątpienia powróci na duży ekran.

Jeśli podobała ci się Jacki Weaver w "Królestwie zwierząt" ("Animal Kingdom") ... będziesz chciał się przeprowadzić do Australii, gdzie prawdopodobnie znajdziesz poprzednie filmy, w których zagrała. Nie zagrała jeszcze żadnej poważnej roli w amerykańskim kinie.

Gayden Wren

"The New York Times"

Tłum. Ewelina Karpińska-Morek

The New York Times

Reklama