Reklama

Oscary 2011

Oscary: Znamy nominacje

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów. Najwięcej, bo aż 12 szans na statuetkę, ma film "Jak zostać królem" Toma Hoopera.

Nieco mniej, bo po 8 nominacji otrzymały filmy "The Social Network" Davida Finchera i "Incepcja" Christophera Nolana. "Fighter" Davida O. Russella ma 7 siedem szans na statuetkę.

Reklama

Nominacje w 10. najważniejszych kategoriach ogłosili: Mo'Nique - zdobywczyni zeszłorocznego Oscara w kategorii: najlepsza aktorka drugoplanowa i Tom Sherak - szef Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Reszta została przesłana przez Akademię mediom w specjalnym komunikacie prasowym.

Nagrody Akademii zostaną wręczone 27 lutego w Kodak Theatre w Los Angeles.

Transmisję z 83. gali wręczenia Oscarów przeprowadzi - jako jedyna polska stacja telewizyjna - Canal+.

W tym roku raczej nie było niespodzianek ani zaskoczeń. Nominacje otrzymali ci, którzy dostać je mieli.

Co prawda wszyscy spodziewali się, że najwięcej szans na statuetkę będą miały "The Social Network" oraz "Incepcja", a tymczasem wyprzedził je film "Jak zostać królem", ale wynika to przede wszystkim z tego, że produkcja Toma Hoopera w odróżnieniu od swoich konkurentów ma aż 3 nominacje aktorskie (film o Facebooku ma jedną, a dzieło Nolana żadnej). Najprawdopodobniej Oscara dostanie jednak tylko Colin Firth, który rywalizował będzie o niego m.in. z wcielającym się w Marka Zuckerberga w "The Social Network" Jesse'em Eisenbergiem.

Szansę na statuetkę w kategorii: najlepszy film ma też tak jak przed rokiem jedna animacja. "Toy Story 3" - tak jak "Odlot" - raczej nie zwycięży, ale niemal pewne, że otrzyma Oscara w swojej "podstawowej" kategorii, gdzie rywalizować będzie z filmami: "Jak wytresować smoka" i "Iluzjonista".

Warto zwrócić uwagę, że członkowie Akademii postanowili docenić też kreacje Jeffa Bridgesa i Javiera Bardema, podczas gdy spodziewano się raczej nominacji dla Marka Wahlberga za "Fightera" czy Ryana Goslinga za "Blue Valentine". Tym bardziej, że obaj wspomniani aktorzy mają już na swoim koncie statuetki - Bridges za zeszłoroczne "Szalone serce", a Bardem za "To nie jest kraj dla starych ludzi" Joela i Ethana Coenów.

A skoro już o słynnych braciach mowa, to także ich Akademia po raz kolejny doceniła: mają nominację zarówno za najlepszy film, jak i reżyserię oraz scenariusz.

I jak tu nie mówić o tym, że niektórych artystów w wyścigu o Oscary się najzwyczajniej w świecie faworyzuje.

Zobacz wszystkie tegoroczne nominacje:

Najlepszy film:

"Czarny łabędź"

"Do szpiku kości"

"Fighter"

"Incepcja"

"Jak zostać królem"

"Prawdziwe męstwo"

"127 godzin"

"The Social Network"

"Toy Story 3"

"Wszystko w porządku"

Najlepsza reżyseria:

Darren Aronofsky ("Czarny łabędź")

Joel Coen, Ethan Coen ("Prawdziwe męstwo")

David Fincher ("The Social Network")

Tom Hooper ("Jak zostać królem")

David O. Russell ("Fighter")

Najlepszy aktor pierwszoplanowy:

Javier Bardem ("Biutiful")

Jeff Bridges ("Prawdziwe męstwo")

Jesse Eisenberg ("The Social Network")

Colin Firth ("Jak zostać królem")

James Franco ("127 godzin")

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

Annette Bening ("Wszystko w porządku")

Nicole Kidman ("Między światami")

Jennifer Lawrence ("Do szpiku kości")

Natalie Portman ("Czarny łabędź")

Michelle Williams ("Blue Valentine")

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Christian Bale ("Fighter")

John Hawkes ("Do szpiku kości")

Jeremy Renner ("Miasto złodziei")

Mark Ruffalo ("Wszystko w porządku")

Geoffrey Rush ("Jak zostać królem")

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Amy Adams ("Fighter")

Helena Bonham Carter ("Jak zostać królem")

Melissa Leo ("Fighter")

Hailee Steinfeld ("Prawdziwe męstwo")

Jacki Weaver ("Królestwo zwierząt")

Najlepsza animacja:

"Iluzjonista"

"Jak wytresować smoka"

"Toy Story 3"

Najlepsza scenografia i dekoracje:

"Alicja w Krainie Czarów"

"Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I

"Incepcja"

"Jak zostać królem"

"Prawdziwe męstwo"

Najlepsze zdjęcia:

"Czarny łabędź" (Matthew Libatique)

"Incepcja" (Wally Pfister)

"Jak zostać królem" (Danny Cohen)

"The Social Network" (Jeff Cronenweth)

"Prawdziwe męstwo" (Roger Deakins)

Najlepsze kostiumy:

"Alicja w Krainie Czarów"

"I Am Love"

"Jak zostać królem"

"The Tempest"

"Prawdziwe męstwo"

Najlepszy film dokumentalny:

"Wyjście przez sklep z pamiątkami"

"Gasland"

"Inside Job"

"Restrepo"

"Waste Land"

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:

"Killing in the Name"

"Poster Girl"

"Strangers No More"

"Sun Come Up"

"The Warriors of Qiugang"

Najlepszy montaż:

"Czarny łabędź"

"Fighter"

"Jak zostać królem"

"127 godzin"

"The Social Network"

Najlepszy nieanglojęzyczny film

"Biutiful" (Meksyk)

"Dogtooth" (Grecja)

"In a Better World" (Dania)

"Incendies" (Kanada)

"Outside the Law (Hors-la-loi)" (Algieria)

Najlepsza charakteryzacja:

"Barney's Version"

"Niepokonani"

"Wilkołak"

Najlepsza muzyka:

"Jak wytresować smoka" (John Powell)

"Incepcja" (Hans Zimmer)

"Jak zostać królem" (Alexandre Desplat)

"127 godzin" (A.R. Rahman)

"The Social Network" (Trent Reznor and Atticus Ross)

Najlepsza piosenka:

"Coming Home" z "Country Strong"

"I See the Light" z "Zaplątanych"

"If I Rise" ze "127 godzin"

"We Belong Together" z "Toy Story 3"

Najlepszy krótkometrażowy film animowany:

"Day & Night"

"The Gruffalo"

"Let's Pollute"

"The Lost Thing"

"Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)"

Najlepszy krótkometrażowy film:

"The Confession"

"The Crush"

"God of Love"

"Na Wewe"

"Wish 143"

Najlepszy dźwięk:

"Incepcja"

"Toy Story 3"

"Tron: Dziedzictwo"

"Prawdziwe męstwo"

"Niepowstrzymany"

Najlepszy montaż efektów dźwiękowych:

"Incepcja"

"Jak zostać królem"

"Salt"

"The Social Network"

"Prawdziwe męstwo"

Najlepsze efekty specjalne:

"Alicja w Krainie Czarów"

"Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I"

"Medium"

"Incepcja"

"Iron Man 2"

Najlepszy scenariusz adaptowany:

"127 godzin" (Danny Boyle i Simon Beaufoy)

"The Social Network" (Aaron Sorkin)

"Toy Story 3" (Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton i Lee Unkrich)

"Prawdziwe męstwo" (Joel Coen i Ethan Coen)

"Do szpiku kości" (Debra Granik i Anne Rosellini)

Najlepszy scenariusz oryginalny:

"Kolejny rok" (Mike Leigh)

"Fighter" (Scott Silver, Paul Tamasy, Keith Dorrington i Eric Johnson)

"Incepcja" (Christopher Nolan)

"Wszystko w porządku" (Lisa Cholodenko i Stuart Blumberg)

"Jak zostać królem" (David Seidler)

Zobacz nasz raport specjalny poświęcony tegorocznym Oscarom!

INTERIA.PL

Reklama