Reklama

Najlepsze dokumenty

Reklama

Tippi Hedren: Alfred Hitchcock miał obsesję na punkcie aktorki

Tippi Hedren grała główną rolę w legendarnym filmie Alfreda Hitchcocka "Ptaki". Okazuje się, że na planie musiała ona odpierać nie tylko ataki żywych mew i wron, które dziobały ją do krwi, ale bronić się również przed molestowaniem ze strony słynnego reżysera. Historia aktorki została przedstawiona w dokumencie "Tippi Hedren i dzikie zwierzęta".

Tippi Hedren grała główną rolę w legendarnym filmie Alfreda Hitchcocka "Ptaki". Okazuje się, że na planie musiała ona odpierać nie tylko ataki żywych mew i wron, które dziobały ją do krwi, ale bronić się również przed molestowaniem ze strony słynnego reżysera. Historia aktorki została przedstawiona w dokumencie "Tippi Hedren i dzikie zwierzęta".
Alfred Hitchcock i Tippi Hedren na planie /materiały prasowe

Tippi Hedren: Obsesja Alfreda Hitchcocka

Alfred Hitchcock miał swoje muzy: Grace Kelly, Kim Novak, Ingrid Bergman oraz właśnie Tippi Hedren, którą zaangażował do głównej roli w "Ptakach" (1963).

Reklama

Tippi Hedren relację z Alfredem Hitchcockiem wspomina z wdzięcznością i obrzydzeniem zarazem. Swą historię zdecydowała się opowiedzieć po wielu latach od śmierci reżysera.

W dobie ruchu #metoo, który przedefiniował podejście do przemocy seksualnej, film "Tippi Hedren i dzikie zwierzęta" jest ważnym głosem w walce o podmiotowe traktowanie kobiet.

Tippi Hedren: Matka Melanie Griffith, babcia Dakoty Johnson

Tippi Hedren prywatnie jest matką Melanie Griffith ("Pracujaca dziewczyna") i babką Dakoty Johnson, gwiazdy "50 twarzy Greya".

W latach 60. XX wieku zyskała sławę dzięki głównym rolom w filmach "Ptaki" i "Marnie" Alfreda Hitchcocka.

Reżyser zobaczył ją przypadkowo w reklamie telewizyjnej, w której zauroczyła go swoją elegancją, poczuciem stylu, pewnością siebie, niezależnością i urodą. Zaprosił ją na skandalicznie drogie zdjęcia próbne, podczas których przetestował jej zdolności aktorskie i zaangażował do filmu.

"To była ciężka, ale fascynująca praca, która mnie bardzo cieszyła i której bardzo potrzebowałam. Hitchcock był nie tylko reżyserem, ale i nauczycielem aktorstwa, co było wspaniałe. Nie było lepszego nauczyciela" - wspomina Tippi Hedren.

Hitchcock nie tylko pomógł jej stworzyć postać Melanie Daniels, ale uformował ją na idealną "blondynkę Hitchcocka" - niedostępną i pożądaną, w typie kobiet, które lubił.

"To było seksualne, perwersyjne i okropne"

Hitchcock szybko zaczął mieć obsesję na punkcie Tippi Hedren. W tamtym okresie kontrolował całe jej życie zawodowe i prywatne. Poprosił nawet kostiumografkę o zaprojektowanie jej prywatnych strojów do noszenia poza ekranem.

"Nie mogłam nie dostrzec, że wciąż się na mnie gapił. Nieważne, gdzie był i co robił, nawet jeśli rozmawiał z grupą ludzi po drugiej stronie planu, jego oczy wpatrywały się we mnie" - wyznaje aktorka w filmie "Tippi Hedren i dzikie zwierzęta".

"Nigdy nie podam szczegółów, ale nagle mnie chwycił i zaczął dotykać. To było seksualne, perwersyjne i okropne. Nie mogłam być bardziej zszokowana i pełna obrzydzenia" - opowiada aktorka o tym, co działo się podczas realizacji "Ptaków".

Na planie Hedren musiała cierpliwie znosić brutalne ataki sztucznych i żywych mew i wron. Po scenie, w której ptaki atakują ją w budce telefonicznej, lekarz całe popołudnie wyjmował odłamki szkła z jej twarzy. Podczas kręcenia zakończenia filmu, treserzy przez tydzień rzucali w nią żywymi i rozwrzeszczanymi ptakami, które dziobały ją do krwi.

Za tę rolę aktorka otrzymała Złoty Glob i kolejny angaż w thrillerze "Marnie" - opowieści o obsesji seksualnej, dominacji i kontroli. Zagrała kleptomankę okradającą swych szefów, zgwałconą przez swego męża podczas nocy poślubnej. Podobno była to skrywana fantazja Alfreda Hitchcocka.

Tippi Hedren mówi w dokumencie "Tippi Hedren i dzikie zwierzęta", że zawsze, gdy Hitchcock zachowywał się wobec niej niestosownie, mówiła: "Nie". Ostatecznie postanowiła zakończyć z nim współpracę w 1964 roku, ale zapłaciła za to wysoką cenę. Podpisała kontakt, na mocy którego przez 3 lata nie mogła zagrać w żadnym filmie.

Film będzie można oglądać od 23 września na kanale ARTE Dokumenty na YouTubie. Do 17 października jest też dostępny na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL