Reklama

Najlepsze dokumenty

Reklama

"Ostatnia wyprawa": Powstaje dokumentalny film o Wandzie Rutkiewicz

​Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o jednej z najwybitniejszych kobiet w himalaizmie światowym, Wandzie Rutkiewicz. Filmową podróż przez życie bohaterki wyreżyseruje słynna alpinistka - Eliza Kubarska. Koproducentem dokumentu jest Telewizja Polska. Premiera filmu "Ostatnia wyprawa" planowana jest w 2023 roku.

​Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o jednej z najwybitniejszych kobiet w himalaizmie światowym,  Wandzie Rutkiewicz. Filmową podróż przez życie bohaterki wyreżyseruje słynna alpinistka - Eliza Kubarska. Koproducentem dokumentu jest Telewizja Polska. Premiera filmu "Ostatnia wyprawa" planowana jest w 2023 roku.
W piątek przypada 79. rocznica urodzin Wandy Rutkiewicz /Associated Press /East News

W związku z 30. rocznicą śmierci Wandy Rutkiewicz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2022 - Rokiem Wandy Rutkiewicz. Wanda Rutkiewicz zaginęła na Kanczendzondze w 1992 roku. Była pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła K2 - najtrudniejszy z ośmiotysięczników i pierwszą osobą z Polski, która weszła na najwyższy szczyt świata - Mount Everest. 

"Ostatnia wyprawa": Dokumentalny portret Wandy Rutkiewicz

Przygotowywany przy współpracy z TVP film będzie portretem ikony niezależności i siły kobiety, która zmieniła porządek górskiego świata. Autorka filmu o wielkiej Polce zaprezentuje biografię pełną nieszczęśliwych wypadków i wielkich osiągnięć. Uchyli rąbka jej tajemnic i poszuka odpowiedzi na trudne pytania dotyczące życia Wandy Rutkiewicz.

Reklama

W filmie wykorzystane będą rozmowy z międzynarodowymi sławami wspinaczki, m.in. z Reinholdem Messnerem, Krzysztofem Wielickim, Carlosem Carsolio, Kurtem Diembergerem oraz Elizabeth Hawley, wybitną kronikarką wypraw himalajskich. Wśród osób, które będą wspominały Wandę Rutkiewicz, znajdą się również jej bliscy, m.in.: siostra Janina Fies oraz przyjaciółki, Ewa Matuszewska i Marion Feik.

W "Ostatniej wyprawie" pojawią się również niepublikowane dotąd polskie i zagraniczne materiały archiwalne. Widzowie dowiedzą się dzięki nim m.in. tego, że Wanda Rutkiewicz była bardzo dobrym filmowcem. Osią scenariusza filmowej biografii będzie podróż Elizy śladami Wandy do najdalszych zakątków Himalajów.

Film powstaje w koprodukcji polsko-szwajcarskiej z udziałem: Telewizji Polskiej S.A., Braidmade Films, TILT, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Dolnośląskiego Centrum Filmowego, Mazowieckiego Funduszu Filmowego, Łódzkiego Funduszu Filmowego, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Vertical Vision Film Studio, Swiss Federal Office of Culture, Zürcher Filmstiftung  i SRF. Patronem filmu jest siostra Wandy Rutkiewicz, Janina Fies.

Zobacz również:

Polska seksbomba porzuciła aktorstwo. Co robi dziś?

Rozenek-Majdan bez cenzury. Gwiazda TVN w erotycznych scenach

Młoda polska aktorka nago na planie. Starszy partner zawstydzony

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wanda Rutkiewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy