Najlepsze dokumenty
Reklama

Millennium Docs Against Gravity: Historie intymne

Podczas 19. edycji Millennium Docs Against Gravity po raz kolejny zaprezentowane zostaną dobrze znane widzom i widzkom naszego festiwalu sekcje tematyczne. To kategorie, które ułatwią nawigowanie po bogatym i różnorodnym programie festiwalu. Na jakie filmy w sekcjach "Historie intymne", "Miejsca", "Bohaterowie są wśród" nas oraz "Fetysze" i kultura warto zwrócić szczególną uwagę?

Podczas 19. edycji Millennium Docs Against Gravity po raz kolejny zaprezentowane zostaną dobrze znane widzom i widzkom naszego festiwalu sekcje tematyczne. To kategorie, które ułatwią nawigowanie po bogatym i różnorodnym programie festiwalu. Na jakie filmy w sekcjach "Historie intymne", "Miejsca", "Bohaterowie są wśród" nas oraz "Fetysze" i kultura warto zwrócić szczególną uwagę?
Bohater filmu "René. Klątwa wolności" /materiały prasowe

Historie intymne

Filmy pokazywane w tej sekcji pozwalają przyjrzeć się niezwykłym bohaterom kina dokumentalnego z naprawdę bliska. Znalazł się w niej m.in. najnowszy film czeskiej mistrzyni kina dokumentalnego Heleny Třeštíkovej "René. Klątwa wolności" (René - The Prisoner of Freedom). Reżyserka ponownie przygląda się charyzmatycznemu bohaterowi jednego ze swoich wcześniejszych filmów ("René", 2008) i jego nieudanym próbom uczciwego życia. Czy charyzmatycznemu bohaterowi, który stał się już czeskim celebrytą, tym razem uda się odnaleźć w życiu właściwą drogę?

Reklama

Z kolei o tym, co prowadzi człowieka do tak przerażającego czynu jak morderstwo, opowiedzą z różnych perspektyw filmy  "Anamneza. Kim jest morderca" (Anamnesis), reż. Stefan Kolbe, Chris Wright, i "Jak wychować nastoletniego mordercę" (Raising a School Shooter), reż. Frida Barkfors, Lasse Barkfors. Pierwszy z nich to nakręcony w biały dzień dokumentalny horror, próbujący wyjaśnić, co dzieje się w głowie seryjnego mordercy kobiet. Historia przedstawiona jest w formie teatru lalkowego, w którym marionetka przemawia głosem Stefana, odsiadującego wyrok w niemieckim więzieniu. W "Jak wychować nastoletniego mordercę" poznajemy natomiast troje rodziców nastoletnich morderców, którzy opowiadają o życiu po przerażającym i niezrozumiałym czynie, jakiego dopuściły się ich dzieci.

W sekcji "Historie intymne" widzowie zobaczyć będą mogli również film  "Domokaust" (Housewitz), reż. Oeke Hoogendijk, czyli czuły portret ocalałej z nazistowskiego obozu jenieckiego Lous Hoogendijk-De Jong (matki reżyserki), która od dekad nie wychodzi z domu - dla niej Holokaust trwa nadal, chociaż sama bohaterka ma dystans do swojej traumy - uwielbia przekomarzać się z najbliższymi i przeklinać.

Miejsca

Ta sekcja pozwala odkryć czasem trudno dostępne zakątki świata - dosłownie, jak i w przenośni. W filmie "Lombard" (The Pawnshop), reż. Łukasz Kowalski, towarzyszymy wyjątkowym bohaterom z Bytomia, którzy prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Niestety czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem, ale choć interes przynosi straty, to miejsce staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności.

W trochę dalszą podróż - do Neapolu - zabierze widzów film "W chowanego" (Hide and Seek), reż. Victoria Fiore. To inny niż większość dobrze nam znanych obrazów tego włoskiego miasta. Aby odkryć skomplikowane i pełne sprzeczności życie, reżyserka czyni bowiem swoim bohaterem 12-letniego rozrabiakę Entonia. Z innej perspektywy do idei miejsca podchodzi film "Psychodeliczny klasztor" (Descending the Mountain), reż. Maartje Nevejan. Jego bohaterowie przeprowadzili szczególny eksperyment - postanowili sprawdzić, co się stanie, kiedy doświadczonym w medytacji mnichom podamy psylocybinę. Jak łatwo się domyślić, chociaż ich ciała pozostały w tym samym miejscu, umysły wyruszyły w fascynującą podróż.

Bohaterowie są wśród nas

Filmy zebrane w sekcji Bohaterowie są wśród nas są dowodem na to, że superbohaterowie i superbohaterki to nie tylko postaci z komiksów. Jak żyć w coraz bardziej niespokojnym świecie pokażą nam wyjątkowi bohaterowie "Misji: szczęście" (Mission: Joy. Finding Happiness in Troubled Times), reż. Louie Psihoyos, Peggy Callahan - Dalajlama i Desmond Tutu. Ich spotkania zaowocowały bestsellerową pozycją "The Book of Joy", na której oparty został film. Jednym z hitów tegorocznego festiwalu będzie też "Podwodne życie Jacques’a Cousteau" (Becoming Cousteau), reż. Liz Garbus, czyli filmowy portret francuskiego podwodnego naukowca, odkrywcy, pisarza i reżysera. Jego ostrzeżenia o kryzysie klimatycznym rozbrzmiewają dziś silniej niż kiedykolwiek.

Bohaterów walczących o środowisko poznamy również w filmie "Terytorium" (The Territory), reż. Alex Pritz. Ten pasjonujący dokumentalny thriller zabierze nas do serca brazylijskiej Amazonii, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszył plemieniu Uru-eu-wau-wau w walce o ziemię i przetrwanie w starciu z prezydentem Bolsonaro. Prawdziwych bohaterów widzowie poznają dzięki filmowi "Na ratunek" (The Rescue), reż. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi, odsłaniającym kulisy jednej z najbardziej ryzykownych i niezwykłych akcji ratunkowych ostatnich czasów, dzięki której udało się uratować uwięzionych w jaskini w północnej Tajlandii chłopców i ich trenera.

Fetysze i kultura

Jak zwykle w programie nie zabraknie filmów przedstawiających szczególne zjawiska życia społecznego, które mówią wiele o otaczającym świecie. Dzięki "Instagramowej rodzinie" (Girl Gang), reż. Susanne Regina Meures, publiczność pozna nastoletnią influencerkę z Berlina, której życie złożone jest z reklamowanych postów, negocjacji z markami i presji obserwatorów. Działalność w sieci jest też stałą częścią życia bohaterów filmu "Cyfrowi nomadzi" (Roamers - Follow Your Likes), reż. Lena Leonhardt. To opowieść o poszukiwaniu sensu i wsparcia w nowym, cyfrowym świecie niezliczonych możliwości, w którym całkowita wolność i niezależność stają się pokoleniowym celem.

Ta sekcja to również filmy o popkulturze, takie jak "Italo disco" (Italo Disco. The Sparkling Sound of the 80s), reż. Alessandro Melazzini, czyli zanurzenie w muzycznym klimacie lat 80. XX wieku, czasach rozkwitu dyskotek, w których miliony Europejczyków bawiło się przy wciągającej, syntetycznej muzyce.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 13-22 maja w ośmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Millennium Docs Against Gravity
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy