Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2010
Reklama

Kościukiewicz z nagrodą Cybulskiego

Mateusz Kościukiewicz, bohater filmu "Matka Teresa od kotów", został tegorocznym laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Nagrodę Publiczności otrzymał Wojciech Zieliński - za rolę w "Chrzcie".

Nagroda przyznawana jest corocznie młodym polskim aktorom, którzy wyróżniają się wybitną indywidualnością. Werdykt ogłoszono w poniedziałek wieczorem, 8 listopada, w Warszawie.

"On [Zbyszek Cybulski - red.] był człowiekiem, który się nie zatrzymywał. (...) Dziękuję za to, że mogę robić to, co kocham" - mówił laureat nagrody Mateusz Kościukiewicz.

W rywalizacji o nagrodę młody aktor pokonał: Magdalenę Boczarską - nominowaną za rolę w filmie "Różyczka", Urszulę Grabowską - nominowaną za "Joannę", Agnieszkę Grochowską - nominowaną za role w dwóch filmach - "Nie opuszczaj mnie" i "Trzy minuty. 21:37" oraz Wojciecha Zielińskiego, który był nominowany za rolę w "Chrzcie" i "Huśtawce".

Reklama

Laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego - Mateusz Kościukiewicz

Ma 24 lata i jest studentem krakowskiej PWST. Podbił serca nastolatek brawurową kreacją aktorską w filmie Jacka Borcucha "Wszystko co kocham". Za tę rolę otrzymał nagrodę w kategorii "Odkrycie Roku" na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia".

Na dużym ekranie zadebiutował w 2007 roku w filmie Petera Greenawaya "Nightwatching", następnie pojawił się w obrazie Magdaleny Piekorz "Senność" oraz "Tataraku" Andrzeja Wajdy.

W filmie "Matka Teresa od kotów" Pawła Sali po raz drugi widzimy go w głównej roli na dużym ekranie. Zdążył już otrzymać za tą kreację, wspólnie z partnerującym mu Filipem Garbaczem, nagrodę aktorska na festiwalu w Karlowych Warach.

Laureat Nagrody Publiczności - Wojciech Zieliński

Jest aktorem Teatru Studio w Warszawie. W 2004 roku ukończył wydział aktorski łódzkiej Filmówki. Już w 2004 roku spadła na niego lawina nagród za dwie role sceniczne: Irwina w "Tajemnej ekstazie" i tytułową kreację w spektaklu "Géza - dzieciak". Na XXII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi otrzymał Grand Prix, Nagrodę Publiczności, nagrodę ZASP-u, wyróżnienie łódzkich mediów, Nagrodę Jana Machulskiego oraz nagrodę honorową gazety festiwalowej "Tupot".

Swoją przygodę z filmem rozpoczął od epizodu w obrazie "Dotknij mnie" Anny Jadowskiej i Ewy Stankiewicz. Potem była rola Darka Leśniaka 'Dahomeja' w serialu "Oficer". Pojawił się również jako Kalafior w filmie "Z odzysku" Sławomira Fabickiego. Rok 2007 przyniósł mu rolę Arkadiusza Cyganika "Cygi" w "Świadku koronnym" oraz serialu "Odwróceni". Potrafił w nich zwrócić na siebie uwagę jako kierowca i ochroniarz "Blachy", granego przez Roberta Więckiewicza.

W filmie Marcina Wrony "Moja krew" (2009) zagrał ważną postać - Ola. Natomiast w "Chrzcie" gra główną rolę - Michała, za którą na festiwalu w Gdyni, wspólnie z Tomaszem Schuchardtem otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora. Z kolei "Huśtawka" jest reżyserskim debiutem Tomasza Lewkowicza.

Podczas poniedziałkowej uroczystości przyznano także Nagrodę im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki filmowej roku 2009. Jej laureatem został Adam Garbicz, autor książki "Kino wehikuł magiczny. Przewodnik osiągnięć filmu fabularnego. Podróż piąta. 1974-1981".

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego jest przyznawana młodym polskim aktorom, którzy nie ukończyli 35 roku życia, za ich role filmowe z ostatniego sezonu. Po raz pierwszy wręczono ją w 1969 roku. Najpierw nagrodę tę przyznawał nieistniejący już magazyn "Ekran". W 1995 roku przyznawanie nagrody zawieszono. Od 2005 roku konkurs na laureata tej nagrody organizuje Fundacja Kino.

Pierwszym laureatem, w 1969 roku, był Daniel Olbrychski. Wśród kolejnych znaleźli się m.in. Marian Opania, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krystyna Janda, Marcin Dorociński, Kinga Preis i Sonia Bohosiewicz. W ubiegłym roku triumfował Eryk Lubos ("Moja krew").

INTERIA.PL jest patronem medialnym Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy