Reklama

#MeToo - zaczęło się od Harveya Weinsteina

Reklama

Paul Haggis aresztowany! Kanadyjski laureat Oscara ma zarzut przemocy seksualnej

Kanadyjski reżyser i scenarzysta, laureat Oscara Paul Haggis został w niedzielę aresztowany w Apulii we Włoszech pod zarzutem przemocy seksualnej.

Kanadyjski reżyser i scenarzysta, laureat Oscara Paul Haggis został w niedzielę aresztowany w Apulii we Włoszech pod zarzutem przemocy seksualnej.
Paul Haggis na festiwalu w Toronto, fot. Katherine Holland/ET Canada /brak /Getty Images

Paul Haggis aresztowany

We wtorek, 21 czerwca, w mieście Ostuni na południu Włoch wystartuje festiwal filmowy Allora Fest. Wśród zaproszonych na to wydarzenie znanych osobistości znalazł się reżyser głośnego dramatu "Miasto gniewu" Paul Haggis, który miał poprowadzić tam kilka kursów mistrzowskich. Miał, bo zamiast na festiwal trafił do aresztu.

Prokuratura poinformowała, że 69-letni reżyser dopuścił się przestępstw na tle seksualnym wobec młodej kobiety, którą następnie zostawił w złym stanie na lotnisku w Brindisi. Reżyser miał w ciągu dwóch dni zmuszać swoją ofiarę do stosunków seksualnych, a w piątek o poranku odwieźć ją na lotnisko pomimo "wątpliwego stanu psychicznego i fizycznego".

Reklama

Vincenzo Leo, oficer dyżurny miejscowej policji potwierdził, że mężczyzna, w towarzystwie którego zjawiła się ona na lotnisku Papola Casale w Brindisi, to w istocie 69-letni Haggis. Po tym, jak uwagę personelu zwróciły niepokojące objawy kobiety, która była "wyraźnie zdezorientowana", udzielono jej pierwszej pomocy i przewieziono do szpitala, gdzie stwierdzono, że padła ofiarą przemocy seksualnej. Kobieta - cudzoziemka - otrzymała pomoc personelu lotniska, a następnie została odwieziona do szpitala. Złożyła też zawiadomienie o przestępstwie, którego padła ofiarą. W rezultacie tego doniesienia reżysera aresztowano w Ostuni, gdzie był gościem festiwalu.

Filmowiec przez swego adwokata przekazał, że jest niewinny.

"Jestem pewna, że zarzuty przeciwko panu Haggisowi zostaną oddalone, gdyż jest niewinny i chętny do współpracy z władzami. Prawda wkrótce ujrzy światło dzienne" - oświadczyła prawniczka filmowca.

Po aresztowaniu filmowca organizatorzy Allora Fest natychmiast usunęli z harmonogramu jego zaplanowane wystąpienia. Jak podkreślili w oświadczeniu, są "zdruzgotani" i "absolutnie zszokowani" oskarżeniami wysuniętymi pod adresem swojego gościa, a zarazem w pełni solidaryzują się z jego ofiarą.

Włoskie media przypominają, że Haggis został wcześniej w USA oskarżony przez kilka kobiet o molestowanie seksualne i gwałt. Nigdy nie przyznał się do zarzutów.

W 2018 roku publicystka Haleigh Breest pozwała go za brutalny gwałt, do którego doszło rzekomo kilka lat wcześniej po premierze aproponował, że odwiezie ją do domu, jednak finalnie zawiózł ją do swojego mieszkania. Breest wyznała, że zgodziła się wejść do środka i wypić z nim kieliszek wina, gdyż bała się, że odmowa go urazi. Chwilę później, jak twierdzi, doszło do napaści. W reakcji na jej pozew podobne zarzuty wysunęły trzy inne kobiety. Reżyser konsekwentnie zaprzecza oskarżeniom, a sprawy nadal są w toku. W kwietniu zeszłego roku Haggis złożył wniosek o przyspieszenie procesu twierdząc, że z powodu wysokich opłat prawnych jest bliski bankructwa.

Paul Haggis: Oscar za reżyserię, nominacje za scenariusze

Paul Haggis jest laureat Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny do wyreżyserowanego przez siebie filmu "Miasto gniewu", który został również uznany przez Amerykańską Akademię Filmową za najlepszy film roku 2004.

Haggis był również nominowany do Oscara za scenariusze do dwóch filmów Clinta Eastwooda: "Za wszelką cenę" i "Listy z Iwo Jimy".

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Paul Haggis

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy