Reklama

Gdynia 2011

Gdynia: Gust jury inny niż krytyków

To "Róża" bardziej niż "Essential Killing" zasługiwała na Złote Lwy w Gdyni. Jerzy Skolimowski, po sukcesach światowych, nie musi już walczyć - oceniali w sobotnich rozmowach z PAP Life krytycy i dziennikarze filmowi.

Festiwal w Gdyni winien promować przede wszystkim takie filmy, które adresowane są do polskiej widowni, a nie publiczności międzynarodowej - podkreślił Tadeusz Sobolewski, krytyk z "Gazety Wyborczej".

Reklama

"Międzynarodowe jury zrozumiało 'Essential Killing', a nie zrozumiało 'Róży' Wojciecha Smarzowskiego. To nawet dość zabawne. 'Róża' to film przeznaczony dla widza polskiego i to dla widowni szerokiej. Moim zdaniem, chwilami jest wręcz zbyt oczywisty i deklaratywny. Jest to film wspaniały. Przypomina western, melodramat, wypuszcza widza na 'pole minowe', pokazując rzeczy, których w polskim kinie nie ma" - ocenił Sobolewski.

"Jeśli juror ze Stanów Zjednoczonych czegoś nie rozumie, to absolutnie nie jest to nasza sprawa. Ten film nie ma podbijać Ameryki. On jest skierowany do wielomilionowej widowni tutejszej. To przede wszystkim dla tej widowni pracują nasi filmowcy" - powiedział krytyk.

Sobolewski żałuje, że bardziej nie doceniono "Róży" lub "znakomitego filmu Grega Zglińskiego", "Wymyk".

"'Strawna' dla jury okazała się natomiast 'Sala samobójców'. To film efektowny, oparty na bardzo uniwersalnych i wyraźnych znakach. Przedstawiono w nim problem, który istnieje na całym świecie. Być może to na przykład mogło wpłynąć na decyzję jury" - uważa krytyk.

Według Sobolewskiego, tegoroczny konkurs w Gdyni miał dobry poziom, "o każdym z 12 filmów można było powiedzieć coś ciekawego", było wiele propozycji kina autorskiego, pokazano interesujące debiuty.

"Tymczasem byliśmy świadkami dominacji Skolimowskiego. Przy całym szacunku, a nawet podziwie dla filmu 'Essential Killing', Jerzy Skolimowski to przecież reżyser, który po swoich sukcesach światowych nie musi o nic walczyć. Nie powinien rywalizować z debiutantami" - przypomniał Sobolewski. Jego zdaniem, "Skolimowski powinien być fetowany osobno, jako mistrz".

Twórcy "Essential Killing" wystarczyłaby Nagroda Specjalna lub nagroda za reżyserię - ocenił Andrzej Sołtysik z TVN.

"Bardzo szanuję Jerzego Skolimowskiego. Uważam, że jest legendą. 'Essential Killing' to wyprawa poza granice wyobraźni widza. Przyznanie temu filmowi tak wielu nagród jest jednak swego rodzaju zamachem na tych wszystkich młodych ludzi, którzy na festiwal przygotowali lepsze lub gorsze filmy" - uważa Sołtysik.

"Ja sam za pewnego kandydata do głównej nagrody uważałem 'Różę'" - powiedział PAP Life.

Podczas gali zakończenia 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Złote Lwy zostały przyznane za "Essential Killing". Skolimowski odebrał także nagrodę za reżyserię. Jego film triumfował ponadto w kategoriach: zdjęcia (operator Adam Sikora), muzyka (Paweł Mykietyn), montaż (nagroda dla Reka Lemehenyi i Macieja Pawlińskiego).

Srebrne Lwy zdobył obraz Jana Komasy "Sala samobójców".

Za "Różę" Wojciecha Smarzowskiego - która była dziennikarskim faworytem do nagrody głównej - przyznano nagrodę w kategorii najlepsza główna rola męska. Zdobył ją Marcin Dorociński, wcielający się w "Róży" w postać byłego żołnierza AK.

Zobacz nasz raport specjalny GDYNIA 2011!

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: PAP | jerzy | lwy | Nie | Złote Lwy | Jerzy Skolimowski | Essential Killing | krytycy | gust | jury | Gdynia