Reklama

Cannes 2021

Reklama

Spike Lee przewodniczącym jury festiwalu w Cannes

Spike Lee będzie przewodniczącym tegorocznej edycji festiwalu filmowego w Cannes, która odbędzie się w dniach 6-17 lipca.

Spike Lee będzie przewodniczącym tegorocznej edycji festiwalu filmowego w Cannes, która odbędzie się w dniach 6-17 lipca.
Spike Lee w Cannes 2018 /AFP

Spike Lee miał być przewodniczącym jury ubiegłorocznej edycji canneńskiej imprezy. W związku z koronawirusem zrezygnowano jednak w 2020 roku z organizacji festiwalu.

Amerykański twórca pozostał jednak wierny ubiegłorocznemu zobowiązaniu i zdecydował się przewodniczyć jury, które wyłoni laureata Złotej Palmy w 2021 roku.

Lee już w marcu 2020 roku deklarował, że będzie gotowy do pełnienia roli przewodniczącego jury, gdy festiwal się odbędzie. "Nie zapominajmy, że to największy festiwal filmowy na świecie, największa światowa scena dla kina, a ja będę pierwszym czarnoskórym przewodniczącym jury. Nie będę jednak udawał, że wiem, co wydarzy się jutro. Musimy paść na kolana i się modlić. Znaleźć szczepionkę i ponownie stanąć na nogi. To nie żart. To nie film. Ludzie umierają" - mówił reżyser.

Reklama

Organizatorzy imprezy podkreślili w informacji prasowej ze stycznia 2020 roku, że Lee jest twórcą "wielu filmów, które zyskały miano kultowych". "Zadawał trudne pytania i podejmował tematy kontrowersyjne dla współczesnego kina. Jednocześnie nigdy nie stracił z oczu publiczności, starając się podnosić jej świadomość" - argumentowali.

Jak podkreślili delegat generalny festiwalu Thierry Fremaux i prezydent festiwalu Pierre Lescure, perspektywa Spike'a Lee "jest dziś cenniejsza niż kiedykolwiek". "Cannes jest naturalną ojczyzną tych, którzy budzą umysły, kwestionują nasze postawy. Ekstrawagancka osobowość Lee z pewnością wstrząśnie Cannes. Jakim przewodniczącym jury się okaże? Dowiemy się w Cannes" - powiedzieli rok temu.

Dla Spike'a Lee telefon od organizatorów canneńskiego festiwalu był - jak przyznał - zaskoczeniem, połączonym ze szczęściem i dumą. "Festiwal w Cannes - poza tym, że z całym szacunkiem dla innych jest najważniejszym festiwalem filmowym na świecie - wywarł wielki wpływ na moją karierę w branży. Można śmiało powiedzieć, że Cannes zmieniło trajektorię mojego znaczenia w kinie światowym" - zwrócił uwagę.

Spike Lee jest (ur. 20 marca 1957 r.) jest amerykańskim reżyserem, scenarzystą, producentem i aktorem filmowym, uważanym za najwybitniejszego twórcę kina afroamerykańskiego. Na festiwalu w Cannes Lee po raz pierwszy pojawił się w 1986 r. Zdobył wówczas Nagrodę Młodych dla najlepszego filmu zagranicznego za "Ona się doigra". Trzy lata później otrzymał nominację do Złotej Palmy za "Rób, co należy". W konkursie głównym po raz kolejny uczestniczył w 1991 r. z filmem "Malaria", za który uhonorowano go Nagrodą Jury Ekumenicznego.

W 2018 r., po 22-letniej nieobecności w Cannes, Lee zaprezentował w konkursie głównym "Czarne bractwo. BlacKkKlansman". Opowieść o dwóch detektywach przenikających do struktur Ku Klux Klanu przyniosła mu Nagrodę Jury Ekumenicznego i Grand Prix festiwalu. Niespełna rok później została nagrodzona Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Spike Lee | Cannes 2021

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy