Reklama

Reklama

Agnieszka Holland: Polska dla Wajdy zawsze była najważniejszym tematem

- Polska była dla Wajdy najważniejszym tematem. Dla pokoleń polskich filmowców był i pozostanie Mistrzem - Agnieszka Holland wspolmina zmarłego w niedzielę Andrzeja Wajdę.

Andrzej Wajda i Agnieszka Holland

- Nie mam dość przymiotników na określenie roli Andrzeja Wajdy w historii polskiego, ale także europejskiego i światowego kina. Dla pokoleń polskich filmowców był i pozostanie Mistrzem. Tak żeśmy go zresztą zawsze nazywali; najpierw troszkę prześmiewczo, potem coraz poważniej. Mistrz dzielił się z kolejnymi pokoleniami swoim doświadczeniem, rozumieniem kina, widzeniem świata: najpierw w zespole filmowym X, potem - już w wolnej Polsce - w Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy - wspomina Agnieszka Holland.

- Dla mnie był nie tylko mistrzem, ale także bardzo bliskim człowiekiem, przyjacielem, któremu zawsze mogłam ufać. Wiec trudno mi pisać jakieś szerokie analizy w momencie, kiedy nagle straciłam kogoś bardzo bliskiego. Jeszcze kilka tygodni temu byłam u niego i Krysi Zachwatowicz i rozmawialiśmy o pomyśle na jego przyszły film. O tym i o Polsce. Polska była zawsze jego głównym tematem. Nigdy nie uciekał przed tym, co trudne, bolesne. Ale w najtrudniejszych czasach uważał, że trzeba widzom dawać siłę otuchy. Stad poszukiwania "bohatera naszych czasów"; tych kolejnych "człowieków" - mówiła Holland. 

Reklama

Jej zdaniem Wajda dla środowiska polskich filmowców pozostanie wzorem nie tylko artysty, ale także obywatela.

- Zawsze gotowego bronić wolności twórczej, każdej wolności i zwykłej, ludzkiej przyzwoitości, która wyrażała się w szacunku do człowieka, w wielkoduszności dzielenia się z innymi swoim talentem, czasem, uwagą. Jest strasznie trudno wyobrazić sobie, że go definitywnie nie będzie. Ale jestem pewna, że jego filmy i jego postawa wobec świata, wobec wartości, pozostaną wzorem dla kolejnych pokoleń polskich filmowców. Jak napisało wczoraj po otrzymaniu tej strasznej wiadomości kilku kolegów, niezależnie od siebie, "myśmy wszyscy z niego" - dodała Agnieszka Holland.

Andrzej Wajda był wybitnym reżyserem filmowym i teatralnym. Zmarł w niedzielę wieczorem. Miał 90 lat.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Wajda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje