Reklama

Reklama

Alan Alda - biografia

Urodzony 28 stycznia 1936 roku amerykański aktor, reżyser i scenarzysta. Po raz pierwszy wystąpił na scenie wspólnie z ojcem Robertem, piosenkarzem. Na studiach zapisał się do rewii komediowej, później otrzymał dotację od prestiżowej fundacji Forda. W 1964 trafił na Broadway. Za swój występ w musicalu „The Apple Tree” otrzymał nominację do nagrody Tony.

W kinie debiutował w 1963 roku. Za swój drugi film, komedię  „Papierowy lew”, otrzymał nominację do Złotego Globu dla najlepszego nowego aktora. W 1972 roku otrzymał rolę „Sokolego Oka” w telewizyjnej adaptacji wojennej satyry „MASH”. Serial bił rekordy popularności przez jedenaście sezonów. Alda otrzymał za niego sześć Złotych Globów i pięć nagród Emmy. Od szóstego sezonu był jednym z głównych scenarzystów serialu. Pod jego kontrolą „MASH” stał się poważniejszy i częściej odnosił się do bieżących spraw politycznych i społecznych.

Reklama

W czasie realizacji serialu występował także w filmach, między innymi komediodramacie „Za rok o tej samej porze” (1978) oraz wyreżyserowanych przez siebie „Czterech porach roku” (1981).

W 2004 roku dołączył do obsady serialu „Prezydencki poker”, w którym wcielił się w republikańskiego senatora i kandydata na prezydenta. W tym samym roku wystąpił w roli konserwatywnego polityka Owena Brewstera w „Aviatorze” Martina Scorsese. Za tę rolę otrzymał jedyną w swej karierze nominację do Oscara.

Alda regularnie pojawia się w telewizji i filmach. Swą ostatnią dotychczasową rolę zagrał w „Moście szpiegów” Stevena Spielberga z 2015 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Alan Alda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL