Reklama

Mamy "Minecrafta" w kinie. A co poza nim?

W pierwszy weekend kwietnia 2025 roku do polskich kin wchodzi sześć filmów. Wśród nich znalazły się adaptacja popularnej gry wideo, horrorowa wariacja na temat jednego z bohaterów dzieciństwa oraz biografia uznanej francuskiej artystki.

"Minecraft: Film"

Czwórka osób na życiowym zakręcie trafia do gry "Minecraft". Wspólnymi siłami starają się wrócić do prawdziwego świata. Pomaga im kultowy bohater gry — Steve. 

"Minecraft: Film" jest adaptacją gry wideo, która od swej premiery w 2011 roku bije rekordy popularności. Za kamerą stanął Jared Hess, jeden z współtwórców komedii "Napoleon Dynamite". W rolach głównych zobaczymy Jasona Momoę, Jacka Blacka, nominowaną do Oscara Danielle Brooksa, znaną z serialu "Wednesday" Emmę Myers oraz Jennifer Cooldige, gwiazdę "American Pie" i "Białego Lotosu".

Reklama

"Screamboat. Krwawa mysz"

Pasażerowie nocnego promu na Staten Island szykują się na niedługą, spokojną podróż do domu, nie podejrzewając, że większość z nich nie dobije do portu. Na skutek tajemniczej anomalii zwykła szara mysz przybiera postać łudząco podobną do pewnej gwiazdy dziecięcych kreskówek. Zamiast jednak emanować ciepłem i bawić najmłodszych, pulsuje nienawiścią. Wkrótce grupa pozostałych przy życiu pasażerów musi stoczyć bój o życie z bestią, której pysk wygląda tak znajomo.

"Screamboat. Krwawa mysz" powstał za sprawą wejścia wizerunku Myszki Miki z animacji "Parostatek Willie" do domeny publicznej. Oznacza to, że teraz każdy może wykorzystać pierwszą formę sympatycznego gryzonia w swoim dziele. Wzorem twórców horrorów o Kubusiu Puchatku, ekipa odpowiedzialna za "Screamboat" poszła w slasher. Czy tym razem rezultat będzie lepszy?

W gryzonia wcielił się David Howard Thornton, czyli klaun Art z serii "Terrifier".

"Niki"

Rok 1952. Niki de Saint Phalle (Charlotte Le Bon) wraz z mężem i dwuletnią córką przenoszą się z ogarniętych terrorem makkartyzmu Stanów Zjednoczonych do europejskiej stolicy sztuki — Paryża. Mająca arystokratyczne korzenie kobieta posiada znacznie większe artystyczne aspiracje niż jedynie bycie pięknością na okładkach "Vogue'a". Dystans, jaki dzieli ją od rodzinnego domu, początkowo przynosi kobiecie ukojenie. 

Demony przeszłości dopadają Niki także we Francji, a seria niepokojących retrospekcji z dzieciństwa pozwala zrozumieć, z jaką traumą się mierzy. Bezpiecznym gruntem, ale i sposobem na wyrażenie siebie, staje się dla bohaterki jej sztuka. Pozwala, by Niki walczyła o niezależność w świecie społecznych konwenansów i z góry przypisanych ról.

"Niki" Céline Sallette jest biografią Niki de Saint Phalle, francuskiej rzeźbiarki i malarki. Do jej najbardziej znanych dzieł należą Fontanna Strawinskiego przed Centrum Pompidou w Paryżu, Nany na placu w Hanowerze, Ogród Tarota w Toskanii i Sun God na terenie uniwersytetu w San Diego.

"Królestwo Kensuke"

Kiedy po szalejącym sztormie 11-letni chłopiec budzi się na plaży bez rodziców, w głowie ma najczarniejsze scenariusze. Ktoś nieznajomy dostrzega go z oddali, a nocą podrzuca mu owoce i wodę. Mężczyzna przypominający japońskiego Robinsona Crusoe jest małomówny, unika statków, a do Michaela podchodzi z dystansem. Czy rozbitkom uda się nawiązać nić porozumienia i znaleźć wspólny język?

"Królestwo Kensuke" to animowana adaptacja książki dla dzieci autorstwa Michaela Morpurgo z 1999 roku. Bohaterom użyczyli swych głosów między innymi Cillian Murphy, Sally Hawkins i Ken Watanabe.

"21.37"

"21.37" to opowieść o wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce po śmierci Jana Pawła II. Zatrzymał się czas, ustały kłótnie, Polacy zaczęli mówić lepszym językiem, nagle dostrzegli wokół siebie innych ludzi i dobre emocje. "Ujrzeliśmy naród w stanie świętości" – komentowano. 

Twórcy zadają pytanie: kim dla nas był człowiek, którego odejście potrafiło zatrzymać nasz świat i przenieść nas na wiele dni w inny wymiar? Kim my byliśmy wtedy i co się z nami stało po 20 latach?

"Obywatel Święty"

Film "Obywatel Święty" opowiada historię małego górniczego miasteczka w Gruzji, w którym znika figura świętego. Kiedy w osadzie pojawia się tajemniczy nieznajomy, przesądni mieszkańcy wierzą, że święty jest teraz wśród nich. Czarno-białe zdjęcia powodują, że historia, choć osadzona we współczesnych czasach, staje się uniwersalna.

"Wysmakowany wizualnie obraz gruzińskiej reżyserki Tinatin Kajrishvili stawia przed widzami pytania o rolę religii w codziennym życiu i jego duchowy wymiar. To interesująca propozycja na czas zadumy przed nadchodzącą Wielkanocą" - napisał w recenzji dla Interii Rafał Pawłowski.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Screamboat. Krwawa mysz | Minecraft: Film | Obywatel Święty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy