"Jack, jakiego nie znacie" [trailer]

Urodzony w 1928 roku amerykański lekarz patolog Jack Kervorkian jako zwolennik eutanazji dał się poznać w latach 80. kiedy na łamach niemieckiego magazynu medycznego "Medicine nad Law" opublikował serię artykułów argumentujących za prawem pacjentów do godnej śmierci na życzenie. Kilka lat później, w roku 1987 w jednej z wychodzących w Detroit gazet Kervorkian opublikował pierwsze ogłoszenie, w którym oferował profesjonalną pomoc osobom chcącym odejść z tego świata.
Przy pierwszym samobójstwie asystował w 1990 roku. Na dobrowolną śmierć zdecydowała się wtedy 54-letnia Janet Adkins, u której rok wcześniej lekarze zdiagnozowali chorobę Alzheimera. Po tym wydarzeniu Jacka Kervorkiana oskarżono o morderstwo, ale ponieważ w owym czasie w stanie Michigan nie obowiązywały żadne przepisy odnoszące się do eutanazji, sprawa nigdy nie trafiła na wokandę, a zarzuty ostatecznie wycofano. Stan Michigan pozbawił jednak Kervorkiana prawa do wykonywania zawodu lekarza.
Ta decyzja nie przeszkodziła Jackowi Kervorkianowi w dalszej działalności. W latach 1990-1998 asystował przy 130 samobójstwach osób nieuleczalnie chorych. W każdym przypadku to chory - dzięki zaprojektowanej przez lekarza maszynie - samodzielnie odbierał sobie życie.
Za swoją działalność w 1999 roku Jack Kervorkian został oskarżony o morderstwo drugiego stopnia i skazany na karę od 10 do 25 lat więzienia. Na wolność wyszedł jednak już w 2007 roku zobowiązując się do tego, że już nigdy nikomu nie pomoże w samobójstwie.
Jack Kervorkian zmarł 3 czerwca 2011 roku. Prasa ochrzciła go mianem "Doktora Śmierć", a świat podzielił na jego przeciwników i zwolenników.
- Przeczytałem scenariusz filmu i od razu się nim zachwyciłem. Bardzo rzadko zdarza mi się dostać taki tekst, po którego lekturze wiem, że chcę zagrać w filmie na jego podstawie. A to był taki właśnie scenariusz - miał świetną historię i bohatera, którego odtworzenie na ekranie było prawdziwym aktorskim wyzwaniem - wspomina odtwórca głównej roli Al Pacino.
- Wszyscy słyszeli albo czytali o Jacku Kervorkianie, ale mało kto znał go naprawdę. Większość z nas ma tylko o nim wyobrażenie wykreowane przez media. W naszym filmie staraliśmy się pokazać Jacka takim jaki był naprawdę, opowiedzieć o jego życiu prywatnym, relacjach z ludźmi i zainteresowaniach. Nie chcieliśmy go gloryfikować, ale lepiej pokazać zarówno człowieka jakim był jak i powody, dla których zaangażował się w walkę o legalizację eutanazji - dodaje reżyser Barry Levinson.
Amerykańska premiera filmu "Jack jakiego nie znacie" odbyła się na antenie telewizji HBO 24 kwietnia 2010 roku. Obraz został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez widzów jak i krytyków, czego dowodem są przyznane mu liczne nagrody. Film Barry'ego Levinsona zdobył m.in. Złoty Glob (dla najlepszego aktora - Al Pacino), dwie nagrody Emmy (dla najlepszego aktora - Al Pacino i za najlepszy scenariusz - Adam Mazer), dwie nagrody Satellite Award (dla najlepszego aktora - Al Pacino i dla najlepszej aktorki drugoplanowej - Brenda Vaccaro) oraz prestiżową nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych (dla najlepszego aktora w filmie telewizyjnym - Al Pacino).

Film

Jack, jakiego nie znacie

USA, 2010

Urodzony w 1928 roku amerykański lekarz patolog Jack Kervorkian jako zwolennik eutanazji dał się poznać w latach 80. kiedy na łamach niemieckiego magazynu medycznego "Medicine nad Law" opublikował serię artykułów argumentujących za prawem pacjentów do godnej śmierci na życzenie. Kilka lat... zobacz więcej

Reklama