Reklama

Zmarł słynny brytyjski reżyser teatralny Peter Brook

Słynny brytyjski reżyser teatralny, filmowy i operowy Peter Brook zmarł w sobotę w wieku 97 lat w Paryżu, gdzie mieszkał od ponad pół wieku - podały w niedzielę francuskie i brytyjskie media. Twórca miał związki z Polską. Andrzej Seweryn nazywał go mistrzem.

Słynny brytyjski reżyser teatralny, filmowy i operowy Peter Brook zmarł w sobotę w wieku 97 lat w Paryżu, gdzie mieszkał od ponad pół wieku - podały w niedzielę francuskie i brytyjskie media. Twórca miał związki z Polską. Andrzej Seweryn nazywał go mistrzem.
Peter Brook w 1978 roku we Francji /derek hudson /Getty Images

Peter Brook nie żyje. Kim był?

Peter Brook był znany przede wszystkim z przełomowych adaptacji dzieł Williama Szekspira dla Royal Shakespeare Company, w tym zwłaszcza "Snu nocy letniej" z 1970 roku, wykonywanym w białym sześcianie i z użyciem trapezów. Był wielokrotnym laureatem nagród teatralnych i telewizyjnych - Tony Awards, Emmy Awards i Laurence Olivier Award, komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego oraz francuskiej Legii Honorowej.

Kariera Brooka rozpoczęła się od wyreżyserowania "Doktora Faustusa" w 1943 roku w Torch Theatre w Londynie. Następnie został dyrektorem ds. produkcji w Royal Opera House w Londynie i wystawił tam kontrowersyjną adaptację "Salome" Richarda Straussa ze scenografią autorstwa Salvadora Dalego. Dla Royal Shakespeare wyreżyserował, oprócz wspomnianego "Snu Nocy Letniej", także m.in. "Tytusa Andronikusa", "Króla Leara" i "Burzę".

Reklama

W 1964 roku wyreżyserował pierwszą anglojęzyczną wersję sztuki "Marat/Sade", która w następnym roku została przeniesiona na Broadway i zdobyła Tony Award za najlepszą sztukę, a także przyniosła Brookowi tytuł najlepszego reżysera.

Brook był również znany ze współpracy z Jean-Claude Carrière przy adaptacji indyjskiego poematu epickiego "Mahabharata" - po raz pierwszy został on wystawiony na scenie w 1985 roku.

Na początku lat 70. XX wieku przeniósł się do Paryża, gdzie utworzył Międzynarodowy Ośrodek Poszukiwań Teatralnych, a w 1974 roku zaadaptował opuszczony paryski Théâtre des Bouffes du Nord.

"Wiele z jego produkcji było sławnych z powodu pozbawiania teatru zbędnych elementów i destylowania dramatu do jego esencji, prezentowanych czystym okiem i z eleganckim dotykiem" - napisał "The Guardian".

Oprócz spektakli teatralnych Brook reżyserował również opery. Jego dorobek w tej dziedzinie obejmuje m.in. "La Bohème", "Borysa Godunowa" i "Wesele Figara" w londyńskiej Covent Garden, "Fausta" i "Eugeniusza Oniegina" w Metropolitan Opera House w Nowym Jorku oraz "Don Giovanniego" na zamówienie festiwalu w Aix-en-Provence.

Peter Brook: Związki z Polską

W spektaklach Brooka występowali także polscy aktorzy: Nina Polan, Andrzej Seweryn i Ryszard Cieślak. Ponadto asystentem reżysera w latach 1992-1993 był Krzysztof Warlikowski. Sam reżyser przyjaźnił się z Jerzym Grotowskim, którego w latach 60. XX wieku zapraszał dwukrotnie do Londynu.

"Przed spotkaniem z Brookiem byłem pysznym zarozumialcem. Częściowo pozbawił mnie pychy. Bóg Ci za to zapłać, Peter. (...) Ćwiczeniami energetycznymi, na skupienie, rozluźnienie, oddychanie rozbudził moje ciało" - powiedział "Rzeczpospolitej" Andrzej Seweryn, który grał w słynnej inscenizacji hinduskiej epopei "Mahabharata" z 1985 roku, której wersja sceniczna trwała 9 godzin, filmowa sześć.

W latach 1991-2009 Brook sześciokrotnie odwiedzał Wrocław na zaproszenie Ośrodka i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

24 maja 2004 roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza przyznał mu tytuł doktora honoris causa. W 2008 został Peter Brook został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama